E denoncoi pronari, shqiptari dhe bashkëpunëtori dënohen për plantacionin e kanabisit në Belgjikë

Më 9 prill 2020, pronari i hangarit njoftoi policinë se prona ishte përdorur nga qiramarrësi i tij për të krijuar një plantacion kanabisi. Një inspektor shkoi në vend dhe u ngjit në çatinë e një prej hangarëve. Përmes kupolës së ndërtesës, oficeri i policisë zbuloi plantacionin dhe pa një burrë të zënë me telefon.Ai jetonte atjeKy i fundit, emri i të cilit është Ergys, kishte një pasaportë shqiptare dhe një celular. U krye një kontroll. Policia zbuloi rreth 1500 bimë kanabis. Ata morën në dorë një tendë prej 18 metrash katrorë ku strehoheshin 198 bimë kanabis të shpërndara në vazo që kultivoheshin, një dhomë ndenjeje ku kishte një dyshek, një ambient kuzhine, tualete dhe një frigorifer. Ata sekuestruan kanaçe me plehra, pajisje të destinuara për rritjen e kanabisit, dhjetëra thasë me tokë të përdorur në vazo, mbetje të mbeturinave bimore, 223 vazo të zbrazëta ku shiheshin gjurmë dheu vazo si dhe një bypass në matësin elektrik.I gjithë hangari i dytë iu kushtua kultivimit të kanabisit. Cédric, i akuzuari filloi t’i marrë me qira dy hangarët në janar 2020. Qiraja ishte 1500 euro në muaj. Pronari vuri re se qiramarrësi kishte konsumuar shumë ujë dhe se kupolat e vendosura në çati ishin shpesh të hapura. Teksa u ngjit në çati, ai vuri re gypat e shkarkimit të ajrit si dhe mbylli ujin. Më pas ai mori një mesazh me tekst nga Cédric që i kërkonte të ndizte përsëri ujin sepse duhej të… prerë mermer. Pronari e la të takohej atje.Dy shqiptarë i ofruan “ të bënte një marrëveshje” Cedric dukej i tmerruar. Ai i tha asaj se nuk i kishte çelësat dhe kishte nën qira për gjermanët. Më pas, pronari i dha atij një javë kohë për të zbrazur ambientet dhe për t’i kthyer çelësat. Ai thirri policinë. Ergys shpjegoi se ai ishte kontaktuar nga shqiptarët dhe do të merrte 5000 euro për t’u kujdesur për plantacionin për 12 javëSa i përket Cédric, ai shpjegoi se po përballej me probleme shumë të mëdha financiare. Pronari i një kafeneje e prezantoi më pas me dy shqiptarë të cilët i sugjeruan “të bënin një marrëveshje ”. Pritej t’i paguanin qiranë dhe t’i paguanin 1000 euro në muaj. Ai e kuptoi destinacionin e ndërtesave vetëm dy-tre ditë para arrestimit. Gjykata konstatoi faktet. Në fund, Gjykata penale e Lièges dënoi Ergys, 39 vjeç dhe Cédric, 46 vjeç, përkatësisht me një vit e dy muaj burg dhe 120 orë punë për pjesëmarrje në ngritjen e një plantacioni kanabisi në Oupeye.360grade.al

Burimi