Eksperti ndan simptomat e gurëve në veshka tek meshkujt në të 40-at, parandalimi dhe menaxhimi_6643577aacb21.jpeg

Eksperti ndan simptomat e gurëve në veshka tek meshkujt në të 40-at, parandalimi dhe menaxhimi

Gurët në veshka, të njohura mjekësisht si gurë renale, nefrolithiasis ose urolithiasis, janë një shqetësim i përhapur që prek individë të moshave dhe gjinive të ndryshme. Megjithatë, meshkujt në të 40-at janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj zhvillimit të gurëve në veshka për shkak të një sërë faktorësh. Kuptimi i simptomave të lidhura me gurët në veshka në këtë demografi është thelbësor për zbulimin e hershëm dhe menaxhimin efektiv.
Eksperti Dr Shrey Srivastav, (MBBS, MD), Mjeku i Përgjithshëm – Spitali Sharda sqaroi më shumë mbi shkaqet, faktorët e rrezikut, simptomat, parandalimin dhe menaxhimin e gurëve në veshka te meshkujt në të 40-tat e tyre.
Simptomat e gurëve në veshka tek meshkujtNjohja e simptomave të gurëve në veshka është thelbësore për ndërhyrjen e shpejtë mjekësore. Burrat në të 40-at që përjetojnë gurë në veshka mund të shfaqin simptomat e mëposhtme:
1. Dhimbje e fortë dhe e mprehtëDhimbja intensive në anën dhe shpinën poshtë brinjëve është një simptomë dalluese e gurëve në veshka. Dhimbja mund të jetë dobësuese dhe mund të rrezatojë në pjesën e poshtme të barkut dhe zonën e ijeve.
2. Dhimbje luhatëseDhimbja e lidhur me gurët në veshka shpesh vjen në valë dhe ndryshon në intensitet. Kjo luhatje në nivelet e dhimbjes mund të ndikojë ndjeshëm në aktivitetet e përditshme dhe cilësinë e jetës.
3. Urinim i dhimbshëmIndividët mund të përjetojnë një ndjesi djegieje ose dhimbje gjatë urinimit, gjë që tregon praninë e gurëve në veshka që irritojnë traktin urinar.
4. Gjak në urinëHematuria, e karakterizuar nga prania e gjakut në urinë, është një simptomë e zakonshme e gurëve në veshka. Urina mund të duket rozë, e kuqe ose kafe, duke treguar gjakderdhje të brendshme të shkaktuar nga kalimi i gurëve.
Simptoma shtesëShenjat dhe simptomat e tjera të gurëve në veshka te meshkujt në të 40-at mund të përfshijnë urinën e turbullt ose me erë të keqe, urinimin e shpeshtë në sasi të vogla, të përziera, të vjella, ethe, të dridhura (nëse është i pranishëm një infeksion) dhe këmbë të shqetësuara.
Parandalimi dhe MenaxhimiNdërsa gurët në veshka mund të jenë të dhimbshëm dhe përçarës, disa masa parandaluese mund të zvogëlojnë rrezikun e formimit të tyre. Burrat në të 40-at mund të adoptojnë strategjitë e mëposhtme për të parandaluar gurët në veshka:
1. HidratimMarrja adekuate e lëngjeve është thelbësore për ruajtjen e shëndetit të traktit urinar dhe parandalimin e përqendrimit të mineraleve në urinë. Meshkujt duhet të synojnë të pinë shumë ujë gjatë gjithë ditës për të qëndruar të hidratuar.
2. Dietë e ekuilibruarNdjekja e një diete të ekuilibruar të ulët në oksalate dhe natrium mund të ndihmojë në minimizimin e rrezikut të formimit të gurëve në veshka. Ushqimet e pasura me kalcium, si produktet e qumështit, duhet të konsumohen me masë, ndërsa ushqimet me përmbajtje të lartë oksalate, si spinaqi dhe arrat, duhet të jenë të kufizuara.
3. Ushtrimi i rregulltAngazhimi në aktivitet fizik të rregullt mund të ndihmojë në ruajtjen e një peshe të shëndetshme dhe në uljen e rrezikut të obezitetit, një faktor i rëndësishëm rreziku për gurët në veshka.
4. Vlerësimi MjekësorBurrat në të 40-at që përjetojnë simptoma që sugjerojnë gurë në veshka duhet të kërkojnë vlerësim të menjëhershëm mjekësor. Një profesionist i kujdesit shëndetësor mund të kryejë teste diagnostikuese, të tilla si analiza e urinës dhe studime imazherike, për të konfirmuar praninë e gurëve në veshka dhe për të përcaktuar kursin e duhur të trajtimit.
5. Medikamentet dhe modifikimet e stilit të jetesësNë varësi të madhësisë dhe përbërjes së gurëve në veshka, trajtimi mund të përfshijë menaxhimin e dhimbjes, medikamente për të lehtësuar kalimin e gurëve ose ndërhyrje kirurgjikale. Modifikimet e stilit të jetesës, duke përfshirë ndryshimet në dietë dhe respektimin e ilaçeve, janë komponentë thelbësorë të menaxhimit afatgjatë./vizionplus.tv

Burimi