“Eskobarët” shqiptarë porositës të 580 kg kokainë të kapur në Pire
Kategoria: Bota
Publikuar nga: X.Tafa
  Koha për lexim: 3 Minuta

“Eskobarët” shqiptarë porositës të 580 kg kokainë të kapur në Pire

Greqi – Të dhëna të reja për rrjetin global të trafikut të kokainës pas zbulimit të 580 kg kokainë të pastër të fshehur në 12 kontejnerë me banane në portin e Pireut. Agjencitë greke dhe ato të hyaja të zbatimit të ligjit po marrin seriozisht në konsideratë se Greqia mund të jetë vënë në shënjestër të karteleve latino-amerikane që dërgojnë tonelata me atë që quhet “zonja e bardhë” në portet greke dhe ato të Europës. Ditën e zhxillimit opetacionit ALB365 piblikoi shkrimin për këtë operacion policor
Sipas një shkrimi të gazetës greke “Protothema” ky zhvillim lidhet me faktin që në 2018-ën policitë evropiane sekuestruan sasi të mëdha të kokainës në portet e Belgjikës dhe Vendeve të Ulëta që në total numërojnë 50 ton. Kështu, mafia në bashkpëunim me grosistë shqiptarë të kokainës në kërkim të rrugëve të reja ia kanë vënë syrin Greqisë, por ndoshta sekuestrimi i sasive të mëdha ka prishur ndonjë plan të tyre.
Në të njëjtën kohë, pas sekuestrimit të 580 kg kokainë dhe arrestimit të 4 personave, policia greke është vënë në kërkim të “kapove” të mëdhenj që fshihen pas transportuesve. Fakti që 2 prej kontenierëve u larguan nga porti i Pireut për atë të Durrësit ka hedhur dyshime te hetuesit se pas kësaj dërgese qëndrojnë mafiozë shqiptarë që jetojnë në Greqi.

Gushtin e kaluar autoritetet greke sekuestruan 52 kg kokainë në një kontejner me banane në portin e Selanikut. Autoritetet vendosën të thellohen në hetime dhe abuluan se ajo pjesë e një dërgese më të madhe. Hetuesit e vendosën sërish drogën në vendin ku e gjetën dhe e lanë disa ditë duke e vëzhguar, por askush nuk u paraqit derisa ishin vetë policët që e tërhoqën sërish.

Kjo i bëri hetuesit edhe më kuriozë dhe hapën një tjetër hetim. Në porte u vendosën kamera me rezolucion të lartë ndërsa kalonin në filtër më shumë kontejnerë që vinin nga Amerika Latine. Pas kontrolleve të të paktën 100 kontejnerëve të tillë u zbulua se në 12 kishte 580 kg kokainë. gjithsesi 4 të arrestuarit u liruan sepse nuk u gjetën lidhje direkte të tyre me drogën. Ata ishin shoferi i një per kontejnerëve, një agjent doganor, drejtori i një firme bananesh dhe një sipërmarrës.

Ata mbeten nën hetim nëse janë të përfshirë në trafikun e drogës apo janë thjesht viktima të karteleve ndërkombëtare apo të shantazhuar nga kapot e mafias vendase. Hetimet e deritanishme kanë treguar se mafiozët shqiptarë që jetojnë në Greqi qëndrojnë pas këtij rasti, por që kontrollojnë edhe pjesë të tregut evropian duke dërguar përfaqësues edhe në vendet e Amerikës Latine.

Bllokimi në Anversë të Blegjikës një vit më parë i 50 tonëve kokainë duket se i ka vënë në lëvizje grupet mafioze për të kërkuar linja të reja. Për herë të parë u zgjodh edhe ishulli i Maltës ku autoritetet gjetën në dy kontejnere me banane që vinin nga Ekuadri 144 kg kokainë të pastër. Kjo ngarkesë duhet të vinte në Durrës dhe në Malin e Zi.

Bllokimi duket se i turbulloi “eskobarët shqiptarë” dhe duket se ata ia vunë syrin Greqisë. Fakti që edhe në portet e Pireut dhe Selanikut kanë rënë në duart e autoriteteve sasi të mëdha kokaine këto grupe ndoshta i ka bërë të kërkojnë sërish rrugë të reja

Qeveria britanike njoftoi sot se kishte marrë vendim për të shtyrë prezantimin e buxhetit, parashikuar më 6 nëntor, për shkak të kërkesës...
Dëshira për pushtet dhe influencë ka prekur dhe ‘njerëzit e Zotit’. Elvis Naçi imami i xhamisë së Urës së Tabakëve, i njohur tashmë...
Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla. Operacioni...
Tiranë Policia Rrugore e Tiranës, nisur nga prioritetet e kontrollov policore për parandalimin e aksidenteve rrugore, ka ushtruar kontroll...
Ish-kryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në “Facebook” në lidhje me atentatin që është bërë ndaj prokurorit...
Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari,...
Pavarësisht premtimeve, kryeministri britanik Boris Johnson nuk ka vazhduar më tej me planet e tij për ulje masive të taksave mes paralajmërimeve...
Së fundmi, në Shqipëri, ashtu si edhe në vendet e tjera të botës po zhvillohet një formë inovative e të bërit tregti. Janë të shumtë...
Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër...
Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë. Raportohet se protestuesit shkaktuan...
Janë sekuestruar nga policia e Athinës 1.8 milion euro të falsifikuara, në një dyqan që përdorej si fabrikë falsifikimi, raportojnë...
Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit Qarkullojnë...
“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me...
Sopranoja Merita Sokoli … përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat…...
Kompania e pagesave online PayPal njoftoi se po largohet nga Libra Association, entiteti që administron përpjekjet e drejtuara nga Facebook...
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian i ka dërguar një dokument me një sërë pyetjesh Facebook dhe Libra Association, duke kërkuar sqarime...
Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram. Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga...
Me shumë mundësi askush prej nesh nuk ka as më të voglën ide kur fqinji i një kati të mësipërm mund të ketë ndërruar tubat e tualetit,...
Rreth një të tretën e jetës e shpenzojmë duke fjetur ose duke u përpjekur të flemë. Dhe, studimet e fundit tregojnë se ka një lidhje...
Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa...
Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka dhe bashkëshortja e tij, Leonita, janë bërë prindër për herë të parë. Çifti u bënë prindër të...
Jennifer Lopez mund të konsiderohet padyshim si një ndër artistet që ka sfiduar më së miri kohën. Ndonëse është 50 vjeçe, Jennifer...
Aktorja dhe moderatorja e njohur Rudina Dembacaj duket se i ka dhënë fund martesës së saj tre-vjeçare me bashkëshortin Aleks. Sipas...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...