Falsifikuan çeqe me vlerë 1 milion dollarë, arrestohen dy shtetas italianë në Shkodër_663a52937134c.jpeg

Falsifikuan çeqe me vlerë 1 milion dollarë, arrestohen dy shtetas italianë në Shkodër

Dy shtetas italianë u arrestuan në pikën kufitare të Hanit të Hotit pasi në në bagazhin e makinës me të cilën udhëtonin u janë gjetur 2 pako me çeqe të dyshuara të falsifikuara, me vlerë totale prej 1 milion dollarësh.
Njoftimi i policisë:
Policia Kufitare, në bashkëpunim me DVP Shkodër, goditi një rast të falsifikimit të letrave me vlerë. Për këtë rast u arrestuan shtetasit italianë R. M., 44 vjeç dhe C. S., 49 vjeç.
Si rezultat i angazhimit maksimal të shërbimeve të Policisë Kufitare të PKK Hani i Hotit, për parandalimin dhe goditjen e krimeve kufitare, krahas punës për ofrimin e një shërbimi cilësor dhe etik, qytetarëve në hyrje/dalje, është goditur një rast i falsifikimit të letrave me vlerë.
Në dalje të vendit, u kalua për kontroll në vijë të dytë, automjeti me të cilin udhëtonin shtetasit R. M. dhe C. S., në bagazhin e të cilit janë gjetur 2 pako me çeqe të dyshuara të falsifikuara, me vlerë 2000 dollarë secili (vlera totale 1 milion dollarë).
Çeqet e padeklaruara u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, bashkë me automjetin, 1700 euro, vulat dhe 2 celularë. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër, për veprime të mëtejshme.

Burimi