Fati i Ukrainës është në duart e botës

Nga Tara D.Sonenshine, The Hill

Duke pasur parasysh kthesën vdekjeprurëse në luftën e Rusisë kundër Ukrainës, me një përshkallëzim të ashpër në bombardimet e civilëve në Kiev dhe qytetet përreth, komuniteti global duhet të qëndrojë i fortë përballë presidentit rus Vladimir Putin.

Organizata e Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë që dënon aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës. OKB u bëri thirrje vendeve anëtare të mos e njohin vendimin e Rusisë dhe ripohoi sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

Ironikisht, një nga ngjarjet katalitike të ditëve të fundit ishte shkatërrimi i urës së Kerçit që lidh Rusinë dhe Krimenë – një nga linjat kryesore të furnizimit për forcat e Putinit dhe një simbol i aftësisë ruse, raporton abcnews.al.

E ndërtuar midis Detit të Zi dhe Detit Azov në maj 2018, ura përfaqësonte inkursionin e Rusisë në Ukrainë. Në inagurimin e urës Putin tha: “Në epoka të ndryshme historike, madje edhe nën priftërinjtë car, njerëzit ëndërronin ta ndërtonin këtë urë”.

Tani, me urën e shkatërruar, Putini e ka etiketuar sulmin “një akt terrorizmi” dhe është zotuar për hakmarrje.

Por a do të qëndrojë i vendosur komuniteti ndërkombëtar për të parandaluar sulmin në shkallë të plotë që mund të vijë, duke përfshirë përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore kundër Ukrainës?

Për të treguar unitet dhe forcë, SHBA-ja shpreson që 100 vende të mbështesin rezolutën e OKB-së, aq sa votuan për të mbështetur një rezolutë të ngjashme në vitin 2014 kur Rusia aneksoi Krimenë.

Presidenti Biden është takuar me presidentin e Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa në Shtëpinë e Bardhë për ta bindur atë të bashkohet me koalicionin dhe t’i rezistojë agresionit të Putinit, raporton abcnews.al.

Ndërsa vendet  shpesh mbajnë pozicione neutrale, duke mbrojtur diplomacinë dhe dialogun, vendet me ndikim si Afrika e Jugut dhe India duhet të mbështesin koalicionin kundër Moskës.

Kryeministri indian Narendra Modi përdori një takim me Putinin për të paralajmëruar publikisht se “kjo nuk është epoka e luftës”. Nafta është arsyeja që vende si India janë neutrale në konfliktin Rusi-Ukrainë. India dhe Kina së bashku përbëjnë mbi gjysmën e të gjithë eksporteve të naftës të Rusisë.

Për vendet në zhvillim në Afrikë, Azinë Juglindore dhe Amerikën e Jugut, rritja e çmimit të karburantit është një sfidë më vete. Edhe europianët, të cilët kryesisht mbështesin Ukrainën, janë të shqetësuar për ardhjen e dimrit dhe rritjen e çmimeve të gazit.

Lufta ka një mënyrë për të shkatërruar gjithçka, nga ushqimi te furnizimet. Por ky nuk është një moment që asnjë komb të qëndrojë duarkryq si dëshmitarë të një lufte që mund të zvarritet për shumë muaj të tjerë, duke vrarë civilë të pafajshëm, duke destabilizuar më tej Europën dhe duke e tërhequr botën në një konflikt të mundshëm bërthamor.

Ukraina po kërkon më shumë armë dhe ka të ngjarë t’i marrë ato.

Por lodhja nga lufta është e vërtetë. Qytetarët janë lodhur duke shpenzuar para jashtë shtetit dhe çdo lider botëror po vëzhgon nga afër sondazhet. Amerikanët vazhdojnë të mbështesin Ukrainën, sipas sondazheve të fundit të Gallup, me një shumicë të qartë që beson se ne duhet të vazhdojmë të mbështesim qëllimin e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Por 24 për qind në sondazhin e Gallup thonë se SHBA-ja aktualisht e ka ndihmuar mjaftueshëm Ukrainën. Një tjetër sondazh nga Instituti Quincy me prirje të majtë sugjeron shumica janë të lodhur lufta.

Ky sondazh zbuloi se 49 përqind e amerikanëve besojnë se Kongresi  dhe administrata Biden duhet të përpiqen më shumë nga ana diplomatike për t’i dhënë fund luftës. Në fund, palët në konflikt mund të ndalojnë së luftuari ose të vazhdojnë të luftojnë në fushën e betejës për të arritur objektivat e tyre individuale.

Por kombet e tjera kanë rëndësi si diplomatikisht ashtu edhe ushtarakisht. Në këtë moment, ajo që thotë dhe bën një organ ndërkombëtar si Organizata e Kombeve të Bashkuara mund të ndikojë në rezultatet.

Le të shpresojmë se do të ketë një reagim të fortë që paralajmëron Rusinë të tërhiqet dhe se Putini do të dëgjojë thirrjen.

Nëse jo, na presim periudha të rrezikshme përpara.

/abcnews.al

 

Lexo me shume