Fenerbahce, Asamblea e jashtëzakonshme vendosi: për tani mbetet në Turqi, por do të bojkotojë kupat

Fenerbahce në Turqi është një fuqi e vërtetë. Kjo u kuptua, a thua se ishte e nevojshme, edhe dje, kur në Asamblenë e jashtëzakonshme të anëtarëve, të mbledhur në stadiumin Sükrü Saracoglu, u prezantuan mbi 25 mijë, më shumë se kuorumi i nevojshëm për të bërë të vlefshme mbledhjen plenare. Në rendin e ditës ishte mundësia e votimit për një dalje të mundshme të klubit të Stambollit nga Superliga turke dhe kalimi në një kampionat tjetër.
Asamblea, i transmetuar drejtpërdrejt në You Tube, u thirr pas asaj që ndodhi të dielën e 17 marsit. Në fund të ndeshjes mes Trabzonspor dhe Fenerbahce (ku luajnë Bonucci dhe Dzeko), shumë tifozë të skuadrës vendase dolën në fushë dhe nisën një gjueti kundër lojtarëve miq që kishin fituar 3-2. Masat e Gjykatësit sportiv turk ishin të ashpra: Trabzonspor duhet t’i luajë gjashtë ndeshjet e radhës në shtëpi, në Parkun Papara, me dyer të mbyllura, ndërsa klubi u gjobit me 3 milionë lira turke (87,000 euro).
VENDIMET
Pas vendimeve të Gjykatësit, anëtarët e Fenerbahce në Asamble morën edhe tre vendime të tjera. Si fillim, skuadra nuk do të luajë Superkupën e Turqisë 2023 (e shtyrë në dhjetor dhe, tani për tani, e planifikuar për 7 prill) kundër Galatasaray, ose do të luajë me U-19 nëse nuk caktohet një arbitër i huaj. Së dyti, klubi nuk do të marrë pjesë në Kupën e Turqisë për dy sezone duke filluar nga sezoni i ardhshëm (ose do të dërgojë në fushë nën 19-vjeçarët). Së fundi, do t’i kërkojë FIFA-s dhe UEFA-s që të ndërhyjnë për t’i dhënë fund klimës së tensionuar që mbizotëron në futbollin turk.
Lexo më tej: Gjashtë ndeshje pa tifozë pas sherrit me Fenerbahce, tërbohet me Federatën Trabzonspor: “Drejtësi mu*i”
“Vendimi për t’u tërhequr nga Liga është lënë mënjanë deri në asamblenë e ardhshme të përgjithshme, pas tre muajsh. Dikush tha se do të ishte më mirë të rreshtonim lojtarët e rinj në kampionat dhe ekipi i parë në Conference League, por ne nuk duhet të jemi shtesa në këtë teatër”, tha presidenti Ali Koc, i cili më pas sulmoi Federatën dhe Ligën Turke të Futbollit, fajtor, sipas tij, për disfavorizimin e skuadrës.

Burimi