Fiton gati 5-fishin e Gareth Bale, Xherdan Shaqiri i dyti më i paguar në MLS, lista

Amerika, “Toka e Premtuar” për shumë “yje” të futbollit, kryesisht për ata që janë në fund të karrierës, por jo vetëm. Chicharito Hernandez, Gareth Bale, Carlos Vela… apo Lorenzo Insigne. Gjatë dekadës së fundit, edhe lojtarë të Kombëtares Kuqezi janë tërhequr nga “ari” që ofrohet në MLS. Në këtë kampionat kanë luajtur emra të tillë si Hamdi Salihi, Shkëlzen Gashi, Jahmir Hyka e së fundmi Giacomo Vrioni, i transferuar në mënyrë surprizë në verë te New Englad Revolution.

Edhe Xherdan Shaqiri, nga muaji shkurt luan në këtë kampionat, madje konsiderohet emër i madh që ka impakt në lojë dhe në imazhin e këtij kompeticioni në botë. Jo më kot mesfushori shqiptar, që përfaqëson Zvicrën, rezulton të jetë futbollisti i dytë më i paguar në MLS, pas Lorenzo Insignes. Ish-mesfushori i Bayernit, Interit dhe Liverpoolit (klubet më të mëdha ku ka luajtur në Europë) ka një pagë që kap shifrën 7,350,000 dollarë, pa taksa, pasi bruto paga e tij shkon 8,153,000 dollarë. Rekordi mbahet nga ish-sulmuesi i Napolit, që fut në xhep për një vit 14,000,000 dollarë.

Gareth Bale, çuditërisht, fiton shumë më pak se shqiptari: vetëm 1,600,000 dollarë.

Futbollistët më të paguar në MLS (neto/bruto)

 1. Lorenzo Insigne (TOR) $14,000,000 (i kompensohen taksat)
 2. Xherdan Shaqiri (CHI) $7,350,000/ $8,153,000
 3. Javier Hernandez (LA) $6,000,000/ $7,443,750
 4. Federico Bernardeschi (TOR) $3,125,000/ $6,256,322
 5. Douglas Costa (LA) $3,000,000/ $5,800,000
 6. Gonzalo Higuain (MIA) $5,100,000/ $5,793,750
 7. Hector Herrera (HOU) $4,750,000/ $5,246,875
 8. Alejandro Pozuelo (MIA) $3,800,000/ $4,693,000
 9. Luiz Araujo (ATL) $3,600,000/ $4,480,333
 10. Jozy Altidore (NE) $3,706,139/ $4,264,963
 11. Christian Benteke (DC) $4,000,000/ $4,182,778
 12. Josef Martinez (ATL) $3,750,000/ $4,141,667
 13. Lucas Zelarayan (CLB) $3,100,000/ $3,700,000
 14. Carles Gil (NE) $3,250,000/ $3,545,833
 15. Rodolfo Pizarro (MIA) $3,050,000/ $3,350,000
 16. Nicolas Lodeiro (SEA) $2,640,000/ $3,256,667
 17. Franco Jara (DAL) $2,540,000/ $3,227,000
 18. Raul Ruidiaz (SEA) $2,472,000/ $3,201,120
 19. Victor Wanyama (MTL) $2,400,000/ $3,091,667
 20. Cucho Hernandez (CLB) $2,600,000/ $2,886,000
 21. Carlos Vela (LAFC) $2,400,000/ $2,737,500
 22. Gustavo Bou (NE) $2,500,000/ $2,675,000
 23. Gareth Bale (LAFC) $1,600,000/ $2,386,667
 24. Gaston Gimenez (CHI) $2,060,000/ $2,360,667
 25. Walker Zimmerman (NSH) $2,088,235/ $2,345,214

Lexo me shume