Forcat ruse sulmojnë Donetsk, 4 të vrarë në 24 orë

Katër persona janë vrarë në rajonin lindor të Donetsk të martën, ndërsa sulmet ruse vazhduan në të gjithë Ukrainën, sipas skynews.

Guvernatori rajonal Pavlo Kyrylenko tha se forcat ruse sulmuan Kurakhovo, Bakhmut, Kurdyumivka dhe Siversk. Ndërkohë, tetë persona të tjerë të vrarë nga rusët u gjetën në Lyman, i cili u çlirua nga forcat ruse pak javë më parë.

“Më 18 tetor, rusët vranë katër civilë të rajonit të Donetsk: në Kurakhovo, Bakhmut, Kurdyumivka dhe Siversk.

“Përveç kësaj, në Lyman u gjetën edhe tetë civilë të vrarë nga rusët gjatë okupimit, ndërsa u plagosën 12 persona të tjerë.

“Aktualisht, është e pamundur të përcaktohet numri i saktë i viktimave në Mariupol dhe Volnovas. Çdo kriminel lufte do të dënohet”, tha Kyrylenko.

/abcnews.al

Lexo me shume