Frika e sulmeve bërthamore, ministri britanik i mbrojtjes vizitë të papritur në SHBA

Frika për përdorimin e armëve bërthamore ka bërë që ministri britanik i mbrojtës të udhëtojë menjëherë në Uashington. Sipas mediave britanike, qeveria në Londër po bashkëpunon me SHBA-në lëvizjet e saj të radhës, ndërsa vazhdon lufta në Ukrainë.

Ministri britanik i mbrojtjes do të zhvillojë bisedime me zyrtarët e Pentagonit në mënyrë që Londra dhe Uashingtoni të miratojnë një linjë të përbashkët kundër agresionit të Kremlinit.

Fakti që ministri britanik Ben Wallace anuloi në minutën e fundit fjalimin e tij para deputetëve për të udhëtuar në Uashington,  ku do të zhvillojë bisedime me homologët e tij amerikanë, ka shqetësuar shumë analistët politikë si dhe mediat britanike.

Në të njëjtën kohë, presidenti rus ka vazhduar të godasë qytetet e Ukrainës, ndërsa homologu i tij amerikan, Joe Biden, ka paralajmëruar se njerëzimi është më afër se kurrë një “Harmagedon”.

/abcnews.al

Lexo me shume