Frikësimet e skedarit sekret
Kategoria: Bota
Publikuar nga: X.Tafa
  Koha për lexim: 2 Minuta

Frikësimet e skedarit sekret

Emri i të dyshuarit për vrasje Stephan Ernst në vrasjen e Walter Lübcke, guvernatori i Kassel në Gjermani, përmendet në dosjen NSU të organizatës terroriste neonazi 11 herë. Sidoqoftë, vendimi i konfidencialitetit 120-vjeçar i dosjes së inteligjencës Hessian parandalon zbulimin e ngjarjeve.
Enver Şimşek ishte viktima e parë e organizatës neonaziste terroriste NSU , tetë prej të cilëve vranë 10 turq në Gjermani . Enver Simsek u vra në Nuremberg por jetoi në Hesse. Halil Yozgat u vra gjithashtu në një kafene në internet në Kassel, Hesse. Zyrtari i inteligjencës Hessian Andreas Temme ishte në kafene në kohën e incidentit dhe roli i tij në vrasje nuk mund të sqarohej. Guvernatori i Kassel Walter Lübcke u vra nga një plumb i vetëm në kokë në tarracën e shtëpisë së tij në 2 qershor. Stephan Ernst , i cili kishte gjurmë të ADN-së neonazi në Lübcke , së pari rrëfeu dhe tregoi vendndodhjen e armëve që ai kishte varrosur në zonën ku ai punonte. Sidoqoftë, ai më vonë tërhoqi deklaratën e tij.

I dyshuari për vrasësin Ernst’in, më parë në ndjekje të njësive të sigurisë, policia dhe inteligjenca e Hessen ishte e vendosur të dilte nga radari. Për këtë arsye, dosja e NSU, e cila inteligjenca Hessian arkivoi me vendimin e ‘120 vjet për të qëndruar sekret’, përsëri fitoi rëndësi.
* A i fsheh shteti disa gjëra në vrasjet e NSU?
* A ka NSU lidhje me inteligjencën dhe policinë?
Dosja sekrete duhet të hapet urgjentisht me arsyetimin se do t’i sqarojë këto pyetje dhe do të parandalojë vrasje të reja të mundshme.
Inteligjenca e Hessen refuzon të hapë çështjen me arsyetimin se do të rrezikojë punën e saj.

11 Emri
Welt am Sonntag shkon në gjykatë në Gjykatën Administrative për hapjen e dosjes NSU të inteligjencës Hessen. Gjykata Administrative Wiesbaden vendosi që inteligjenca duhet të përgjigjet në shumë prej pyetjeve të gazetës.
Një nga pyetjet është;
Sa vende shfaqet emri Stephan Ernst në skedarin NSU?
Inteligjenca iu përgjigj kësaj pyetjeje në dosje që Stephan Ernst ishte përmendur 11 herë.
Sidoqoftë, nuk sqaroi pyetje të tjera.
Në raportet për vitin 2009, Ernst klasifikohet si ‘shumë i rrezikshëm dhe i gatshëm për dhunë të rëndë’.
Që nga viti 2010, raportet e inteligjencës nuk janë përfshirë.
Gjykata Administrative Wiesbaden uli në 30 vjet vendimin e konfidencialitetit 120-vjeçar për dosjen NSU. Sidoqoftë, pas 30 vjetësh, ligji i ri ka të ngjarë të zgjatet përsëri.
Ankesa e gazetës në Gjykatën Supreme Supreme Kassel nuk është përfunduar ende. Vendimi i Gjykatës së Lartë Administrative të Kassel është duke pritur me padurim.

Qeveria britanike njoftoi sot se kishte marrë vendim për të shtyrë prezantimin e buxhetit, parashikuar më 6 nëntor, për shkak të kërkesës...
Dëshira për pushtet dhe influencë ka prekur dhe ‘njerëzit e Zotit’. Elvis Naçi imami i xhamisë së Urës së Tabakëve, i njohur tashmë...
Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla. Operacioni...
Tiranë Policia Rrugore e Tiranës, nisur nga prioritetet e kontrollov policore për parandalimin e aksidenteve rrugore, ka ushtruar kontroll...
Ish-kryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në “Facebook” në lidhje me atentatin që është bërë ndaj prokurorit...
Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari,...
Pavarësisht premtimeve, kryeministri britanik Boris Johnson nuk ka vazhduar më tej me planet e tij për ulje masive të taksave mes paralajmërimeve...
Së fundmi, në Shqipëri, ashtu si edhe në vendet e tjera të botës po zhvillohet një formë inovative e të bërit tregti. Janë të shumtë...
Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër...
Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë. Raportohet se protestuesit shkaktuan...
Janë sekuestruar nga policia e Athinës 1.8 milion euro të falsifikuara, në një dyqan që përdorej si fabrikë falsifikimi, raportojnë...
Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit Qarkullojnë...
“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me...
Sopranoja Merita Sokoli … përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat…...
Kompania e pagesave online PayPal njoftoi se po largohet nga Libra Association, entiteti që administron përpjekjet e drejtuara nga Facebook...
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian i ka dërguar një dokument me një sërë pyetjesh Facebook dhe Libra Association, duke kërkuar sqarime...
Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram. Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga...
Me shumë mundësi askush prej nesh nuk ka as më të voglën ide kur fqinji i një kati të mësipërm mund të ketë ndërruar tubat e tualetit,...
Rreth një të tretën e jetës e shpenzojmë duke fjetur ose duke u përpjekur të flemë. Dhe, studimet e fundit tregojnë se ka një lidhje...
Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa...
Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka dhe bashkëshortja e tij, Leonita, janë bërë prindër për herë të parë. Çifti u bënë prindër të...
Jennifer Lopez mund të konsiderohet padyshim si një ndër artistet që ka sfiduar më së miri kohën. Ndonëse është 50 vjeçe, Jennifer...
Aktorja dhe moderatorja e njohur Rudina Dembacaj duket se i ka dhënë fund martesës së saj tre-vjeçare me bashkëshortin Aleks. Sipas...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...