Gati për të marrë “frenat” e Britanisë? Kush është Rishi Sunak

Kanë mbetur vetëm disa orë përpara se Rishi Sunak të bëhet Kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar, gjë që do ta bëjë atë udhëheqësin e parë britanik me origjinë indiane – një zhvillim vërtet domethënës për kombin britanik dhe veçanërisht për Partinë Konservatore.

Me përjashtim të një surprize të madhe nga pretendentja Penny Mordant, Sunak pritet të jetë i vetmi pretendent me mbështetjen zyrtare të 100 deputetëve.

Kjo do të thotë se Partia Konservatore ndoshta nuk do të ketë nevojë të përdorë votën e anëtarëve (në orën 17:30) dhe Sunak do të zgjidhet në orën 16:00, lideri i ri i partisë dhe automatikisht kryeministri i ri i vendit.

“Kryeministri në pritje”, sipas mediave britanike, është i njohur në vend por pak jashtë tij.

Ai nuk është shumë popullor për publikun e gjerë në vend dhe shumë dyshojnë nëse ai mund të përmbysë epërsinë kolosale të Laburistëve në sondazhe.

Sunak, 42 ​​vjeç, lindi në Southampton, Anglinë jugore, nga prindër me origjinë indiane që kishin emigruar në Britani nga Afrika Lindore. Familja e tij emigroi në Britani në vitet 1960, një kohë kur shumë njerëz nga ish-kolonitë e Britanisë mbërritën për të ndihmuar në rindërtimin e vendit pas Luftës së Dytë Botërore, raporton abcnews.al.

Pas diplomimit në Universitetin e Oksfordit, ai më vonë studioi në Universitetin e Stanfordit ku takoi gruan e tij Aksatha Murthy, babai i së cilës është miliarderi indian Narayana Murthy, themelues i gjigantit Infosys Ltd.

Sunak në moshën 39-vjeçare,  u bë Kancelar i Thesarit nën udhëheqjen e Johnson. Kritikët e tij thonë se ai tradhtoi Johnson, të cilin ai e kishte promovuar kur dha dorëheqjen si ministër i financave në fillim të korrikut.

Kjo çoi në shpërbërjen e kabinetit dhe rënien e mëvonshme të Johnson.

“Kam shërbyer si kancelari juaj, për të ndihmuar në lulëzimin e ekonomisë në kohët më të vështira,” tha Sunak në një deklaratë të dielën.

Sfidat me të cilat përballemi tani janë edhe më të mëdha. Por mundësitë, nëse bëjmë zgjedhjen e duhur janë të mahnitshme. Është absolutisht e qartë se Rishi Sunak ka potencialin që duhet për t’u përballur me sfidat që po kalon aktualisht Britania, ai është personi i duhur për të udhëhequr partinë tonë,” tha ish-ministri i kabinetit Sajid Javid në deklaratën e tij.

Kjo është ajo që shumica e njerëzve në parti besojnë gjithashtu, nëse jo populli britanik në përgjithësi.

/abcnews.al

Lexo me shume