“Haaland është shumë i mirë, por Kane do të kishte shënuar po aq gola në Man City”

Ish-sulmuesi i Newcastle, Alan Shearer, krahasoi Erling Haaland dhe Harry Kane.

“Ai është shumë i mirë. Ai ka luajtur vetëm 9 ndeshje në Premier League, dhe ka shënuar tashmë 15 gola, duke përfshirë tre hat-trick. Vetëm ai ka shënuar më shumë se 13 skuadra të ligës, përfshirë Chelsea dhe Manchester United.

Shtoni pesë gola të tjerë në Ligën e Kampionëve dhe mendoj se mund të pajtoheni që karriera e tij në Manchester City filloi mjaft mirë.

Gjërat mund të kishin qenë ndryshe nëse Guardiola do të merrte rrugën e tij sezonin e kaluar. Nëse City do të kishte nënshkruar me Kane në atë kohë, Haaland mund të mos kishte gjetur një vend, dhe Erling do të kishte kryer arritjet e tij të pabesueshme të golave ​​diku tjetër.

Por nëse Harry do të hynte në një Man City të tillë, ai do të kishte shënuar po aq gola sa Haaland.

Ky është një klub ëndrrash për çdo sulmues. Tashmë kam thënë që golashënuesi më i mirë i kësaj skuadre duhet të ketë 40 gola.

Por statistikat e Kane na tregojnë gjithashtu se ai mund të kishte bërë të njëjtën gjë”, tha Shearer. /G.D abcnews.al/

Newcastle United - Alan Shearer

Lexo me shume