I dënuar me 15 vjet burg në Itali/ Arrestohet në Vlorë krimineli, pritet ekstradimi i tij (EMRI)

Adriatik Budani, 52 vjeç, është arrestuar nga policia e Vlorës, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga shteti italian.

 

Budani është dënuar në shtetin fqinj me 15 vite burg për disa vepra penale, “Pjesëmarrja në organizatë kriminale”, “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe “Emigracion klandestin”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

 

Arrestimi i tij erdhi si rezultat i bashkëpunimit mes Interpol Tirana dhe Interpol Roma, ndërsa pritet që 52 vjeçari të ekstradohet drejt Italisë.

 

Vlorë/Finalizohet nga Komisariati i Policisë Vlorë, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme “Shqiponja” dhe Interpol Tirana, operacioni policor i koduar “Poro”.

 

I dënuar me 15 vjet burgim, për disa vepra penale të kryera në Itali, lokalizohet në fshatin Poro dhe arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 52-vjeçari i shpallur në kërkim ndërkombëtar.

 

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim kombëtar dhe ndërkombëtar, nga strukturat e lartpërmendura, falë shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve me ZQK Interpol Tirana, mbështetur dhe në inteligjencën informative, u finalizua me sukses operacioni i koduar “Poro”. Si rezultat u bë e mundur kapja dhe ndalimi i shtetasit të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

 

Adriatik Budani, 52 vjeç, banues në fshatin Fitore, Vlorë.

 

Gjykata e Apelit, Brindizi, Itali, e ka dënuar këtë shtetas me 15 vjet burgim, për veprat penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale”, “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe “Emigracion klandestin”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

 

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Roma, po vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.

Lexo me shume