Iran/ 15 të vrarë dhe 40 të plagosur në sulmin terrorist

Të paktën 15 persona u vranë dhe 40 të tjerë u plagosën të mërkurën në një “sulm terrorist” në faltoren Shahcheragh në qytetin e Shirazit, në jug të Iranit.

Sipas mediave shtetërore dhe zyrtarëve iranianë, dy fëmijë ishin midis viktimave.

Televizioni shtetëror Press TV,  bëri të ditur se forcat iraniane të sigurisë kanë arrestuar dy nga agresorët e dyshuar dhe janë në kërkim për të kapur një të tretë.

Grupi terrorist ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin, duke lëshuar një deklaratë përmes agjencisë së tij të lajmeve Amaq, e cila tha se një nga anëtarët e saj kishte “shënjestruar grupet e jobesimtarëve sunitë brenda faltores me automatikë, duke shkaktuar vdekjen e dhjetëra prej tyre.”

Agjencia e lajmeve Nour, e cila është e lidhur me organin më të lartë të sigurisë së Iranit, tha se të dyshuarit ishin shtetas të huaj. Mbrëmja e së mërkurës është një nga kohët më të ngarkuara për faltoren, raportoi IRNA, dhe dëshmitarët okularë thanë se një nga agresorët ishte në një makinë përpara se të synonte adhuruesit në hyrje të saj.

Guvernatori i provincës Fars tha se “terroristi fillimisht kishte në shënjestër shërbëtorin dhe rojën e faltores dhe synonte të sulmonte namazet e mbrëmjes me xhemat, por njëri prej tyre ia mbylli derën”.

“U dëgjuan britma të forta në seksionin e grave të faltores në kohën e ezanit [ezanit] dhe papritmas një burrë i armatosur u vu re me një kallashnikov që gjuante pa dallim në kompleksin e faltores,” tha një dëshmitar tjetër okular për mediat shtetërore.

“Pas shpërthimit të zjarrit, agresori shkoi pranë faltores dhe qëlloi në drejtim të të pranishmëve në vendngjarje,” shtoi dëshmitari okular.

Sulmi ndodhi në të njëjtën ditë që shpërthyen përleshjet në të gjithë Iranin, ndërsa mijëra njerëz shkuan në varrin e Mahsa Amini në Saqqez, një qytet në provincën Kurdistan, për 40 ditët nga vdekja e saj.  Është e paqartë nëse sulmi kishte lidhje me protestat.

Protestat kanë përfshirë Republikën Islamike pas vdekjes së gruas kurde iraniane 22-vjeçare, e cila vdiq më 16 shtator pasi u arrestua nga e ashtuquajtura “polici morali” dhe u dërgua në një “qendër riedukimi”, me pretendimin se nuk iu bind autoriteteve për kodin konservator të veshjes iraniane

Lexo me shume