Irani dënon thirrjen e OKB-së për hetimin e dronëve

Irani dënoi ashpër të shtunën thirrjen e Francës, Gjermanisë dhe Britanisë për Kombet e Bashkuara për të hetuar akuzat se Rusia ka përdorur drone me origjinë iraniane për të sulmuar Ukrainën , tha ministria e tij e jashtme.

Ukraina thotë se Rusia ka përdorur dron sulmues Shahed-136 të prodhuar nga Irani. Nëse konstatohet se janë të vërteta, akuzat do të ishin në kundërshtim me rezolutën 2231 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Një letër, e parë nga Reuters, iu shpërnda anëtarëve të këshillit të sigurimit të OKB-së nga të tre vendet, e njohur si E3.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Nasser Kanaani tha se thirrja e së premtes nga grupi i vendeve E3 ishte “e rreme dhe e pabazë” dhe se ajo ishte “refuzuar dhe dënuar me forcë”.

Si Teherani ashtu edhe Moska i mohojnë akuzat.

 

Lexo me shume