Irani mohon të ketë furnizuar Rusinë me dronë të përdorur në Ukrainë

Irani ka mohuar raportet se po furnizon Rusinë me drone të përdorur në Ukrainë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të vendit, Nasser Kanaani, tha: “Lajmet e publikuara se Irani i ofron Rusisë dronë ka ambicie politike dhe qarkullohet nga burime perëndimore.
“Ne nuk i kemi ofruar armatim asnjërës palë të vendeve në luftë.”

Austria, megjithatë, ka thënë se çdo përdorim i dronëve iranianë do të shënonte një “përshkallëzim” të konfliktit.
Duke folur me gazetarët teksa mbërriti për një takim të ministrave të jashtëm të BE-së në Luksemburg, Ministri i Jashtëm austriak Alexander Schallenberg tha: “Këta dronë kamikaze që po i shohim në Ukrainë me sa duket tani – ky është një përshkallëzim”.
Sigurimi i pajisjeve për Rusinë është një mbështetje aktive për luftën e Moskës kundër Ukrainës, shtoi ai.

Top ChannelLexo me shume