Irani: Respektojmë “integritetin territorial” të Ukrainës

Pavarësisht bashkëpunimit me Rusinë, Irani respekton “integritetin territorial” të Ukrainës, tha ministri i jashtëm iranian të premten në një bisedë telefonike me kryediplomatin e Bashkimit Europian, sipas CNN.

“Politika e Teheranit në lidhje me luftën në Ukrainë është të respektojë integritetin territorial të vendit,” i tha Hossein Amirabdollahian Josep Borrell, përfaqësuesit të lartë të BE-së për çështjet e jashtme dhe politikën e sigurisë, sipas një postimi në Twitter nga Ministria e Jashtme iraniane.

“Irani nuk u dërgon armë palëve ndërluftuese në Ukrainë dhe dëshiron t’i japë fund luftës dhe largimit të njerëzve,” tha Amirabdollahian.

“Ministri i Jashtëm iranian tha se Republika Islamike po bën përpjekje për të ndaluar armiqësitë në Ukrainë përmes diplomacisë”.

Irani ka mohuar në mënyrë të përsëritur furnizimin me dron “kamikaze” në Rusi, përballë provave në rritje për të kundërtën. Të enjten, Shtëpia e Bardhë tha se personeli ushtarak iranian ka vizituar Krimenë për të ndihmuar në operacionet ruse që synojnë infrastrukturën civile në Ukrainë duke përdorur dronë.

John Kirby, koordinatori i komunikimit në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, tha se prania e personelit iranian ishte dëshmi e angazhimit të drejtpërdrejtë të Teheranit në konflikt.

“Ata mund ta gënjejnë botën, por sigurisht që nuk mund t’i fshehin faktet,” tha ai.

/abcnews.al

Lexo me shume