Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes vdes në moshën 68-vjeçare

Ish-sekretari i Mbrojtjes, Ashton Carter, vdiq të hënën në mbrëmje në Boston nga një arrest i papritur kardiak. Ai ishte 68 vjeç.

“Me pikëllim të thellë njoftojmë që Ashton B. Carter ndërroi jetë të hënën në mbrëmje në Boston pas një arresti të papritur kardiak në moshën 68-vjeçare,” tha familja e Carter në një deklaratë të martën.

Carter shërbeu si Sekretar i Mbrojtjes nën Presidentin Barack Obama nga shkurti 2015 deri në janar 2017.

Ai ishte gjithashtu një profesor i politikave publike që drejtoi Qendrën Belfer për Shkencën dhe Çështjet Ndërkombëtare në Shkollën e Harvardit Kennedy deri në vdekjen e tij.

Carter “ia kushtoi jetën e tij profesionale sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara dhe duke i mësuar studentët për çështjet ndërkombëtare”, tha familja e tij në deklaratë.

“Ai ishte një bashkëshort, baba, mentor dhe mik i dashur. Humbja e tij e papritur do të ndihet nga të gjithë ata që e njihnin.”

Presidenti Joe Biden, i cili, si zëvendëspresident, punoi me Carter gjatë administratës së Obamës, tha në një deklaratë të martën se ish-sekretari i Mbrojtjes ishte “një amerikan i madh me integritet maksimal” dhe “një udhëheqës në të gjitha çështjet kryesore të sigurisë kombëtare të kohët tona.”

Biden tha se ai dhe Obama ishin mbështetur në “intelektin e ashpër dhe këshillën e mençur të Carter për të siguruar gatishmërinë e ushtrisë ” dhe se si president ai kishte vazhduar të mbështetej në ekspertizën e Carter përmes rolit të tij në Këshillin e Shtëpisë së Bardhë për Shkencën dhe Teknologjinë.

“Kur mendoj për Ash Carter, mendoj për një njeri me integritet të jashtëzakonshëm. I sinqertë. Parimor”, tha Biden.

Ish-Presidenti Obama tha në një deklaratë të martën se ishte “krenar” që emëroi Carterin si sekretar të Mbrojtjes në vitin 2014, duke e quajtur atë “një mbrojtës të palëkundur të burrave dhe grave tona me uniformë”.

Ish-presidenti vlerësoi Carter për investimet e tij në përmirësimin e ushtrisë dhe për ndihmën në krijimin e një programi për çmontimin e armëve të shkatërrimit në masë në të gjithë botën. Por ai tha se “trashëgimia më e madhe” e Carter mund të jenë “brezat e liderëve të rinj që ai mësoi, udhëzoi dhe frymëzoi për të mbrojtur kombin dhe për të përdorur pushtetin me mençuri”.

“Sot ne vajtojmë vdekjen e ish-Sekretarit të Mbrojtjes Ash Carter dhe festojmë një lider që la Amerikën”, tha Obama në deklaratën e tij.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha të martën se ishte “thellësisht i pikëlluar” kur mësoi për vdekjen e Carter dhe se i gjithë Departamenti i Mbrojtjes “vuan për humbjen e një intelekti të lartë” dhe “udhëheqës të palëkundur”.

“Sekretari Carter ishte njëkohësisht një intelektual i mbrojtjes dhe një politikëbërës i aftë, i cili pa u lodhur kërkonte një Amerikë më të sigurt në një botë më të drejtë”, tha Austin në një deklaratë.

Carter i shërbeu presidentë të të dy partive në pesë administrata, me emërimin e tij të parë politik në Pentagon që erdhi nga Presidenti Bill Clinton në fillim të viteve 1990, kur ai shërbeu si ndihmës sekretar i Mbrojtjes për çështjet strategjike globale. Carter mbajti disa role të tjera brenda Pentagonit, duke përfshirë zëvendëssekretarin e Mbrojtjes dhe nënsekretarin e Mbrojtjes për blerjen, teknologjinë dhe logjistikën.

Ai shërbeu gjithashtu si anëtar i Bordit Këshillimor të Sigurisë Ndërkombëtare të Sekretarit të Shtetit, Bordit të Politikave të Mbrojtjes, Bordit të Shkencës së Mbrojtjes dhe Komitetit të Akademisë Kombëtare të Shkencave për Shkencën dhe Teknologjinë për Kundër Terrorizmit.

Carter filloi karrierën e tij si fizikant, duke marrë një diplomë bachelor në fizikë dhe histori mesjetare nga Universiteti Yale në 1976. Atij iu dha Bursa prestigjioze e Rhodes nga Universiteti i Oksfordit, ku fitoi doktoraturën në fizikë në vitin 1979.

Carter kishte një karrierë të gjatë akademike përveç punës së tij në qeveri. Ai shërbeu si profesor dhe drejtor i Qendrës për Shkencën dhe Çështjet Ndërkombëtare në Shkollën e Qeverisë John F. Kennedy në Universitetin e Harvardit. Carter iu bashkua Harvardit si profesor në vitin 2017 dhe u bë drejtor i Qendrës Belfer për Shkencën dhe Çështjet Ndërkombëtare – emri i ri i qendrës që ai drejtonte më parë në shkollë./Abcnews.al/

Lexo me shume