Itali, Giorgia Meloni e Ekstremit të Djathtë merr mandatin për formimin e qeverisë së re

Presidenti i Republikës së Italisë, Sergio Mattarella , i ka dhënë detyrën e formimit të qeverisë Giorgia Melonit , e cila pranoi pa rezerva duke paraqitur listën e ministrave.

Lajmi është konfirmuar nga sekretari i përgjithshëm i Quirinale, Ugo Zampetti , pas më shumë se një ore interviste mes lideri i FdI-së dhe kreu i shtetit në Quirinale.

Betimi do të bëhet nesër në orën 10:00. Kryetarja e FdI-së foli më pas para gazetarëve me delegacionet pas saj: “I gjithë koalicioni, i cili jo çuditërisht u bashkua me konsultimet, dha një indikacion unanim për të përfaqësuar shumicën parlamentare, duke propozuar firmën në Mattarella si personi përgjegjës për formimin e qeverisë së re”./abcnews.al

Lexo me shume