Italiano i tërbuar me arbitrin për golin e Inter në shtesë: “Një tjetër episod i dyshimtë, ishte faull i Dzeko”

Vincenzo Italiano përtypet i hidhëruar pas disfatës së pabesueshme të Fiorentinës së tij ndaj Interit. Goli vendimtar i Mkhitaryan në minutën e fundit të shtesës nuk është kapërcyer nga trajneri: “Nuk di as çfarë të them, në kuptimin që mendoj për një tjetër dyshim në një gol të pësuar. Dyshim sepse kishte një gjysmë faull në favorin tonë – ishin fjalët e teknikut në fund të ndeshjes -. Është hera e panumërt. Kësaj radhe, dhjetë sekonda nga fundi dhe ne humbëm. Keqardhja është e madhe, e kishim përmbysur e rikuperuar. Ishte një shpërblim për djemtë. Na vjen keq dhe jemi të hidhëruar. Humbëm një ndeshje që nuk e meritonim ta humbnim, por vazhdojmë përpara”.

Në fishkëllimën e trefishtë të Valerit shpërtheu një trazirë e vogël në fushë. Lojtarët e Fiorentinës protestuan për një faull të Dzeko ndaj Milenkoviçit në fillim të aksionit të golit të 3-4: “Ky është një faull – përsëriti Italiano -. Nikola mori pozicionin. Dzeko i tërheq edhe fanellën. Nuk është faulli i parë i dyshimtë që na kushton pikë, por e shënojmë dhe vazhdojmë përpara”.

Më pas trajneri analizoi momentin delikat të skuadrës së tij: “Në këtë moment vendosim një situatë në rregull, si dje që të gjithë sulmuesit shënuan. E në vend të kësaj humbasim kthjelltësinë prapa. Nuk jemi në gjendje të jemi të balancuar. Kundër të mëdhave ne ekzaltohemi, kundër të tjerëve fatkeqësisht humbasim përqendrimin. E kemi këtë defekt, qe sa herë lejojmë pësojmë gola. Per mendimin tim jemi duke u rritur. Vijmë nga një fitore në Conference dhe nga një barazim, edhe pse në Lecce duhet të kishim arritur më shumë”.

Lexo me shume