Jo vetëm dhunë, Mason Greenwood akuzohet edhe për tentativë përdhunimi dhe sulmi

Futbollisti i Manchester United, Mason Greenwood është akuzuar për tentativë përdhunimi, sjellje kontrolluese dhe sulm.

Sulmuesi u arrestua në janar pas akuzave që u shfaqën në imazhet dhe videot e postuara në internet.

Ai u arrestua sërish të shtunën pasi dyshohet se kishte shkelur kushtin.

Prokurorët thanë se të gjitha akuzat kishin të bënin me të njëjtën ankuese femër.

Greenwood pritet të hënën në Gjykatën e Magjistraturës në Mançester dhe Salford, shkruan BBC. 

21-vjeçari, i cili ka bërë një paraqitje për skuadrën e meshkujve të Anglisë, nuk ka luajtur dhe nuk është stërvitur me Manchester United që nga arrestimi i tij.

Nike gjithashtu i dha fund marrëveshjes së sponsorizimit me të dhe Electronic Arts e largoi atë nga skuadrat aktive në lojën e saj Fifa 22.

Janet Potter, nga Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës në North West, tha se ata kishin autorizuar Policinë e Mançesterit të Madh të akuzonte Greenwoodin për përdhunim në tentativë, përfshirje në sjellje kontrolluese dhe shtrënguese, dhe sulm që shkakton lëndime trupore.

Përdhunimi i supozuar thuhet se ka ndodhur më 22 tetor 2021, ndërsa sulmi i supozuar thuhet se ka ndodhur dhjetorin e kaluar.

Akuza e sjelljes kontrolluese dhe shtrënguese lidhet me një periudhë kohore që nga nëntori 2018./Abcnews.al/

Lexo me shume