JU LUTEM BOLLÈ ME LINÇIME PÈR NJÈRI-TJETRIN, O NJERÈZ BÈNI PAK PUSHIM..
Kategoria: Aktualitet
Autori: Ylli Toska
  Koha për lexim: 2 Minuta

JU LUTEM BOLLÈ ME LINÇIME PÈR NJÈRI-TJETRIN, O NJERÈZ BÈNI PAK PUSHIM..

NDALUNI JU TÈ NDALOJ DHE ZOTI.

Një mesazh mirësie

Në ditë ankthi e sprove, mes viktimave që nuk patën fatin tonë, por dhanë shpirt mes dhimbjeve e tmerri mes rrënojave shikojmë akoma njerëz të mllefosur deri në palcë që nuk dinë të ndalen përpara asgjëje, qoft edhe përpara zotit. Ndaluni o njerëz për pak çaste dhe mendoni sesa e shkurtër është jeta, se sa pak vlejm, sesa të dobët jemi përpara një foce të të madhit zotë, por qe ne e quajm, Tèrmet. Si nuk ndalet ligësia ndaj njëri – tjetrit, hedhim llumë e balt pa fund ndaj kujdo dhe cilitdo, në mënyra të ndryshme dhe në shumicën e rasteve padrejtësisht.
Pse jemi kaq shpirtvegjël, kaq të ulët, çfar dreqin e ka kap këtë popull, që nuk pushoj pak e të mendojë për një të nesërme mē të mirë e më të bukur, tē mendoj pozitivisht, dhe të buzëqesh, por vetëm ankoset e qahet, shajmë dhe ofendojm, poshtërojm e mallkojm, po kë? Njēri-tjetrin, shokun, mikun, kushēririn, vllain njē drejtues, një qytetar, njē pushtetar, etj.
Themi aq shumë dhe bëjm aq shumë zhurëm saqë nuk merret vesh, bëjmë një përzierje të atill, saqë aktorët dhe fajtorët e fatkeqësive fshihen si minjtë e kanaleve tē ujrave tē zeza dhe kurrē nuk mbajnë përgjegjēsi. Ky tërmet shumë qytetarë i ktheu 20 vjet pas ku u mori gjithçka që kishin, sikur mos të mjaftonte fukaralliku, papunēsia, vjedhja e korrupsioni, edhe tërmetin kishin mangut, nuk mjaftojn edhe këto sinjale qē na vijnê dhe të ndalemi e të marim frym thellë, të mendohemi para se të flasim, të afrojm respekt e dashuri për njëri -tjetrin, ndihmë e kurajo, dhe në rast të pamundësis pēr ndihmë tē paktēn fjalën e mirē. Qē në tē tilla fatkeqësish vlen shumē.

Nga Ylli Toska,

Drejtori Kordinimit nè Unioni “Stop Krimit”

Masakra e Reçakut, njihet gjithashtu si një nga ngjarjet që ka shënuar kthesë në diplomacinë ndërkombëtare në raport me Serbinë dhe...
Mbrëmja e sotme në “Shiko Kush Luan” është një nga më të veçantat që është transmetuar më parë. Siç është bërë e ditur...
Këto ditë Drejtori i Institutit për Studime të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit në Shqipëri Agron Tufa kërkoi azil politik në një...
Deri më tani është mësuar se autorët kanë qëlluar me breshëri automatiku në drejtim të banesës së dy vëllezërve, duke lënë të...
Ministria e Mbrojtjes konfirmoi në orën 14:00 se deri më tani janë 15 viktima nga tërmeti i rëndë. Viktimat janë shënuar në Durrës...
Shqipëria nuk gjen qetësi. Një tjetër tërmet i fortë goditi vendin në këto momente. Lëkundja sërish ishte më e vogël se ajo e mëngjesit. Infomacionet...
Nëse e keni lënë një biletë për në minutën e fundit për në Itali, për në ditët e festave, kompania shqiptare ajrore, “Air Albania”...
Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari,...
Pavarësisht premtimeve, kryeministri britanik Boris Johnson nuk ka vazhduar më tej me planet e tij për ulje masive të taksave mes paralajmërimeve...
Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër...
Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë. Raportohet se protestuesit shkaktuan...
Janë sekuestruar nga policia e Athinës 1.8 milion euro të falsifikuara, në një dyqan që përdorej si fabrikë falsifikimi, raportojnë...
Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit Qarkullojnë...
“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me...
Sopranoja Merita Sokoli … përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat…...
WhatsApp ka zbuluar se aplikacioni i tij do të ndalojë së funksionuari në disa prej versioneve Android dhe Iphone, duke filluar që prej...
Kompania e pagesave online PayPal njoftoi se po largohet nga Libra Association, entiteti që administron përpjekjet e drejtuara nga Facebook...
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian i ka dërguar një dokument me një sërë pyetjesh Facebook dhe Libra Association, duke kërkuar sqarime...
Me shumë mundësi askush prej nesh nuk ka as më të voglën ide kur fqinji i një kati të mësipërm mund të ketë ndërruar tubat e tualetit,...
Rreth një të tretën e jetës e shpenzojmë duke fjetur ose duke u përpjekur të flemë. Dhe, studimet e fundit tregojnë se ka një lidhje...
Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa...
Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka dhe bashkëshortja e tij, Leonita, janë bërë prindër për herë të parë. Çifti u bënë prindër të...
Jennifer Lopez mund të konsiderohet padyshim si një ndër artistet që ka sfiduar më së miri kohën. Ndonëse është 50 vjeçe, Jennifer...
Aktorja dhe moderatorja e njohur Rudina Dembacaj duket se i ka dhënë fund martesës së saj tre-vjeçare me bashkëshortin Aleks. Sipas...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...