Arkiva për: "Bota"
1805 rezultate u gjendën
Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëron Izraelin të ndalojë ofensivën në Rafah_6651bf1c07792.png

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) urdhëroi Izraelin që “menjëherë të ndalë” ofensivën e tij ushtarake në Rafah, në jug të Gazës. Sipas GJND-së, Izraeli duhet të ndalë edhe çdo veprim tjetër në Rafah, që mund të përkeqësojë jetesën e palestinezëve në Rafah të...
Shefi i NATO-s ka një plan, Ukraina ta godasë Rusinë në zemër_6651bc6963f37.jpeg

The Economist Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zakonisht nuk sulmojnë politikat e vendit anëtar më të madh dhe më të rëndësishëm të aleancës. Por Jens Stoltenberg, qëndrimi dhjetëvjeçar i të cilit në krye po i vjen fundi, ka bërë pikërisht këtë. Në një intervistë me The...
Italia premton 35 milionë euro ndihmë për palestinezët_6651bc6126e2d.jpeg

Italia do të rinisë financimin e organizatës për ndihmë të palestinezëve, UNRWA, duke ofruar një pako të ndihmës humanitare në vlerë prej 35 milionë eurosh, tha ministri i Jashtëm italian, Antonio Tajani. Tajani e bëri këtë premtim më 25 maj gjatë një takimi në Romë me kryeministrin...
Nga rivale në miq, Nikki Haley: Do ta votoj Trump për president_6651b5acc7bdb.jpeg

Nikki Haley ka shprehur mbështetjen e saj të qartë për Donald Trump në zgjedhjet që do të mbahen për Shtëpinë e Bardhë, edhe pse ishin rivalë brenda partisë. Ish-kandidatja republikane për presidente shtoi se është gati të japë votën për Trump që ai të rikthehet edhe njëherë si...
Scholz paralajmëron Von der Leyen të mos punojë me ekstremistët e krahut të djathtë_6651b13e7c312.jpeg

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka paralajmëruar indirekt presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen të mos përpiqet të sigurojë një mandat tjetër në detyrë pas zgjedhjeve evropiane me ndihmën e ekstremistëve të krahut të djathtë. “Është e qartë për mua se kur të formohet...
VIDEO: Duke shtrënguar flamurin serb, bëhet viral reagimi i Vuçiç gjatë votimit në OKB për rezolutën kundër gjenocidit në Srebrenicë_6651b10c2c4ac.webp

Një ditë më parë, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi rezolutën, sipas së cilës 11 Korriku shpallet Ditë Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë. Gjatë kohës së votimit të shteteve për miratimin e rezolutës, pamjet e presidentit...
Historia e ndërlikuar e bosit të mafies Sem Xhankana dhe presidentit amerikan Xhon Kenedi, shkëmbenin dhe të dashurat me njëri-tjetrin_6651b07bc340b.webp

Bosët e fuqishëm të mafias, u përhapën gjerësisht në SHBA-në e shekullit XX. Por ndikimi i tyre nuk mbeti i kufizuar vetëm në botën e nëndheshme të krimit. Disa mafiozë, besohet se patën lidhje me nivelet më të larta të qeverisë amerikane, nga Santo Trafikante Xhunior, që ishte pjesë...
A do të arrestohej Netanjahu po të shkonte në Gjermani?_6651a34b3d376.jpeg

Ishin kryetituj që qeveria gjermane nuk do të donte t’i shihte: “Zëdhënësi i Scholzit le të kuptohet: Gjermania do ta arrestonte Netanjahun”, titullonte gazeta gjermane me tirazhin më të lartë “Bild Zeitung” të mërkurën në mbrëmje (22.05.) Edhe gazeta “Welt” shkroi: “Gjermania...
Orban: Hungaria jo pjesë e operacioneve të NATO-s në ndihmë të Ukrainës_6651a051a6c49.jpeg

Hungaria do të kërkojë të mos marrë pjesë në operacionet e NATO-s që synojnë të mbështesin Ukrainën, tha të premten kryeministri Viktor Orban, duke sugjeruar se aleanca ushtarake dhe Bashkimi Evropian po shkojnë drejt një konflikti më të drejtpërdrejtë me Rusinë. Zoti Orban i tha...
Vdekja e presidentit të Iranit mund të nxisë një “luftë” për postin e liderit suprem_6651a04d2c7a0.jpeg

Vdekja e papritur e presidentit Ebrahim Raisi ka krijuar vështirësi në planet për pasardhësin e liderit suprem të Iranit. Ultra-konservatori Raisi për një kohë të gjatë ishte mbrojtës i Ajatollah Ali Khameneit, i cili gjerësisht besohej se po e përgatiste ish-shefin e drejtësisë për...
Gjykata Ndërkombëtare Izraelit: Stop ofensivës në Rafah_6651a04841006.webp

Izraeli me udhëzimin e Gjykatës Ndërkombëtare duhet të ndërpresë menjëherë ofensivën ushtarake në Rafah. Po ashtu Gjykata më e lartë e OKB-së në Hagë ndalon çdo aksion tjetër të Izraelit, që mund të ketë pasojë një asgjësim të popullsisë palestineze në tërësi apo pjesërisht....
Izraeli shpërfill vendimin e GjND-së për armëpushim, vijon sulmet në Rafah_6651a042dda19.jpeg

Izraeli po vijon sulmet në Rripin e Gazës, përfshirë këtu edhe zonën e Rafah, edhe pse Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëroi për një ndërprerje të operacionit, pas përpjekjeve të ndërmjetësuar për një armëpushim të mundshëm mes Izraelit dhe Hamasit. Gjykata Ndërkombëtare...
Stoltenberg: Ukraina është e lirë të përdorë armët e aleatëve për të goditur Rusinë_6651945ccb9c2.png

Jens Stoltenberg u ka bërë thirrje aleatëve të NATO-s që furnizojnë Ukrainën me armë për t’i dhënë fund ndalimit të përdorimit të tyre për të goditur objektivat ushtarake në Rusi. Lajmin e ka bërë të ditur gazeta britanike ‘Economist’, e cila intervistoi Sekretarin e Përgjithshëm...
Kryeministri i Hungarisë: Nuk duam të jemi pjesë e operacioneve të NATO-s në ndihmë të Ukrainës _665193290904b.png

Hungaria do të kërkojë të mos marrë pjesë në operacionet e NATO-s që synojnë të mbështesin Ukrainën, tha të premten kryeministri Viktor Orban, duke sugjeruar se aleanca ushtarake dhe Bashkimi Evropian po shkojnë drejt një konflikti më të drejtpërdrejtë me Rusinë. Orban i tha radios...
Shtetet e Bashkuara njoftojnë 275 milionë dollarë ndihma të reja ushtarake për Ukrainën_6651842847226.jpeg

Administrata e presidentit Joe Biden njoftoi të premten ndihma të reja ushtarake me vlerë 275 milionë dollarë për Ukrainën, ndërsa Kievi po përballon me vështirësi avancimin e forcave ruse në rajonin Kharkiv. Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se paketa e re e ndihmave, për të cilën...
Tronditëse në Brazil, i mituri vret me çekiç prindërit birësues_66518422b1d08.png

Një krim i tmerrshëm ka ndodhur në Brazil ku një 16-vjeçar vrau prindërit e tij birësues  me çekiç dhe më pas i vuri zjarrin për të mbuluar gjurmët e tij. Vrasësi u zbulua mëngjesin e së premtes në Rio de Zhaneiro, vetëm pak ditë pas një tjetër tragjedie familjare në Sao Paulo. Siç...
Dy të vrarë në një sulm ajror izraelit në fshatin juglindor të Libanit_665121b7b917f.png

Dy anëtarë të Hezbollahut libanez u vranë dhe tre civilë u plagosën në një sulm ajror izraelit në një shtëpi në fshatin juglindor të Libanit, Mays al-Jabal, thanë burimet ushtarake libaneze. Burimet, të cilët folën në mënyrë anonime, thanë se anëtarët e Mbrojtjes Civile dhe Autoritetit...
Përleshje e armatosur në Turqi, tre të vrarë_665121b184d55.png

Tre persona u vranë dhe pesë të tjerë u plagosën në një përleshje të armatosur midis dy grupeve në qytetin më të madh të Turqisë, Stamboll. Zyra e guvernatorit të Stambollit tha në një njoftim për shtyp se konfrontimi filloi në një kafene në lagjen e zhurmshme Uksudar në anën aziatike...
80 deputetë konservatorë japin dorëheqjen nga parlamenti britanik_665113a1f073d.png

Gati 80 deputetë konservatorë të parlamentit britanik dhanë dorëheqjen përpara zgjedhjeve të përgjithshme në Britaninë e Madhe, një rekord i pasluftës. Totali i atyre që nuk kandiduan për rizgjedhje më 4 korrik arriti në 76 duke tejkaluar rekordin e mëparshëm prej 72 personash, që...
SHBA-ja me paketë të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën_66510599c2267.jpeg

Shtetet e Bashkuara më 24 maj njoftuan për një paketë të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën në të cilën përfshihen municione, raketa, mina dhe municione të artilerisë. Paketa e re e ndihmës nga Uashingtoni vjen në kohën kur Rusia – që ka nisur pushtimin e Ukrainës më 2022 –...