Arkiva për: "Ekonomi"
979 rezultate u gjendën
U hoqi licencën dy kompanive për mikrokreditë, Banka e Shqipërisë njoftim zyrtar për klientët: Nëse keni ankesa…_6650dc75eb009.jpeg

Banka e Shqipërisë, pasi ka revokuar këtë të enjte licencën për dy subjekte financiare jo banka, pas publikimit të skemës së vjedhjes së mikrokredive, ka nxjerrë një njoftim për klientët. Klientët që kanë ankesa apo kërkesa specifike për kreditë e tyre në këto institucione, mund...
Revokohen licencat e mashtruesve, ekspertët: Banka qendrore mund të transferojë të gjitha kreditë_66509344a614d.jpeg

Pas urdhërarresteve të lëshuara nga Prokuroria e Tiranës për zyrtarë të Microcredit Albania, të akuzuar se kishin krijuar një skemë piramidale mashtrimi me kreditë, Banka e Shqipërisë vendosi të revokojë licencën për këtë shoqëri. E njëjta masë u mor edhe ndaj shoqërisë “Final”,...
Skandali i mikro-kredive, gjykata “kyç” në burg Arben Meskutin dhe të tjerët, Elda Ibro në arrest shtëpie_66508535ab33c.jpeg

Gjykata e Tiranës ka konfirmuar masat e sigurisë për grupin e skandalit të mikro-kredive, të cilët përmes shtrëngimit dhe mashtrimit kanë dëmtuar interesat e mijëra familjeve në vend. Togat e zeza dhanë masën e sigurisë “arrest me burg” për Arben Meskutin, Aldo Dakën, Albert Gegën...
“Ujqërit e Tiranës”, Banka e Shqipërisë revokon licencat e dy subjekteve që “zhvasnin” qytetarët përmes kredive_664f9625cf346.jpeg

Banka e Shqipërisë ka vendosur të revokojë licencat e dy subjekteve financiare jobanka, “Final” dhe “Micro Credit Albania”, pasi prokuroria e Tiranës njoftoi nisjen e hetimeve ndaj 9 personave të cilët janë anëtarë të këtyre subjkekteve. Banka e Shqipërisë përmes një njoftimi...
A do i japë shteti prodhimin e armëve me koncesion? Çfarë thotë projekti_664f7e4758ffa.webp

Një projektligj ka në objekt krijimin e një shoqërie shtetërore për prodhimin, demilitarizimin dhe tregtimin e armëve, municioneve, pajisjeve dhe teknologjive ushtarake parashikon gjithashtu se kjo e fundit mund të hyjë në marrëdhënie me të tretë që mund të jetë ose bashkim operatorësh...
Pjeshkët dëmtohen nga kërminjtë në Lushnjë, fermerët: Janë shtuar shumë këtë vit_664f288557dd6.jpeg

Kolonitë e kërmijve janë kthyer ne një shqetësim serioz për kultivuesit e pjeshkave në zonën e Barbullinjës në Lushnjë. Sipas fermerëve kërmijtë po copëtojnë nektarinat duke dëmtuar në masë prodhimin. Në fshat të tregojnë se këtë vit situata është më alarmante pasi kolonitë...
Sektori bankar po financon me kredi edhe ndërtimin e Aeroportit të Vlorës_664ef1a76554b.webp

Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës është projekti i radhës i partneritetit publik-privat që po mbështet me financim nga sektori bankar vendas. Banka Kombëtare Tregtare (BKT) po financon me një kredi prej 56 milionë eurosh shoqërinë Vlora International Airport, me qëllim investimin për ngritjen...
Shqipëria i rikthehet prodhimit të armëve, gati krijimi i shoqërisë shtetërore “KAYO sh.a.”_664e65075dea6.webp

Nëpërmjet një deklarate rreth një muaj më parë, Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, i parapriu “rizgjimit” të industrisë se prodhimit të armëve ushtarake në Shqipëri. Ndërkohë, sapo ka dalë për konsultim publik projektligji “Për krijimin e shoqërisë shtetërore për prodhimin...
Partneriteti tregtar SHBA-Kosovë, biznesmeni Shkëlqim Devolli takon kongresmenët amerikanë në Washington_664df3371e394.jpeg

Shkëlqim Devolli, pronari i “Devolli Corporation” ndodhet në një vizitë disa ditore në Amerikë. Biznesmeni i njohur Kosovar është pritur nga disa prej kongresmenëve më të rëndësishëm amerikan. Vizita e karakterit ekonomik e z.Devolli synon të forcojë më shumë partneritetin tregtar...
Pikëpyetjet e mikrokredive, ekspertja tregon sa rrezikojnë qytetarët në rast të mos shlyerjes së detyrimeve_664cf33378fe2.jpeg

Marrja e kredive në institucionet e vogla është kthyer në një problem për qytetarët, të cilët po rrezikojnë të humbasin pronat e tyre, për shkak të mosshlyerjes së 1 apo 2 mijë euro. Presidentja e Shoqatës së Mikrokredive Arlinda Mujo në një intervistë për edicionin e lajmeve në...
Mikrokreditë, guvernatori në Komisionin e Ekonomisë: Nuk kishim fuqi ligjore që t’i ndalonim_664ce801c8a06.jpeg

Edhe pse ankesat nga qytetarët kishin filluar që në 2020-tën pranë institucioneve për skemat e abuzive të mikrokredive, që rëndonin qytetarët me kredi me interesa dhe kamata të shtrenjta, deri në sekuestrimin e pronave, Banka e Shqipërisë si autoritet mbikëqyrës u shpreh se nuk ka pasur...
Si pastrohen paratë në vend, ja 7 tipologjitë që ka ndërtuar Agjencia e Inteligjencës Financiare_664cdb4891c98.webp

Agjencia e Inteligjencës Financiare (AIF) ka ndërtuar shtatë tipologji rreth mundësisë së pastrimit të parave në vend, duke theksuar se të gjitha rastet u janë dërguar organeve të zbatimit të ligjit dhe janë ato që konfirmojnë nëse kemi të bëjmë apo jo me vepër penale. Tipologjitë...
Sejko raporton për mikrokreditë, guvernatori pranon abuzimet me qytetarët dhe propozon ligj të ri_664c9ec3d6db2.jpeg

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko dha sqarime sot para Komisionit të Ekonomisë për aktivitetin e shoqërive që blejnë kreditë me probleme dhe për rastin e Microcredit Albania, një prej subjekteve të licencuara për këtë qëllim dhe që akuzohet për skemë mashtrimi. Sejko...
Guvernatori Sejko jep llogari në Kuvend për skandalin  e kredive, sherr mes deputetëve_664c82a4656b9.jpeg

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko është duke dhënë llogari në Kuvend, te Komisioni i Ekonomisë në lidhje me skandalin e kredive, të cilat kanë prekur rreth 100 mijë familje shqiptare. Sejko u thirr në komision nga deputetët dhe tashmë është duke dhënë shpjegimet e tij...
Pensionet në Shqipëri përballë sfidave të plakjes së popullsisë dhe informalitetit në ekonomi_664c6ac81755d.jpeg

Në Shqipëri qëndrueshmëria e sistemit të pensioneve është një ndër sfidat kryesore të qeverisë. Në 30 vitet e fundit ajo ka marrë goditje nga një sërë faktorësh që lidhen me informalitetin në ekonomi, plakjen e popullsisë apo emigracionin e lartë. Skema e pensioneve vijon të mbetet...
“Në radhë për filipinasit”, Shqipëria përgatitet për rekrutimin e dhjetëra mijëra punëtorëve_664c4ea8ebd1c.webp

Shqipëria, prej vitesh, vuan mungesën e fuqisë punëtore. Për ta lehtësuar këtë problem, Qeveria është në negociata me Filipinet për një marrëveshje që do t’i sillte mijëra punëtorë. Përfaqësuesit e biznesit – kryesisht të sektorit të turizmit dhe manifakturës, që përballen...
Pas taksimit, profesionet e lira synojnë transferimin e bizneseve drejt Kosovës dhe Estonisë_664c4097e72c5.webp

Nga kontabilistët, audituesit, ekonomistët e deri tek inxhinierët IT, agjentët e tregut të pasurive të paluajtshme, avokatët janë grupet që presin efekte negative në aktivitet nga zbatimi i ligjit të ri. Eduard Milushi, me profesion inxhinier software në pamundësi ekonomike për të përballuar...
Sfidat e bizneseve në BE Kompania “Straife”, konferencë për përfitimet nga procesi i Integrimit_664b967fc1a1a.png

Liderë industrish, ligjvënës dhe ekspertë të ndryshëm nga Shqipëria dhe Evropa u mblodhën në konferencën që trajtonte sfidat dhe veprimet që biznesi dhe politika në Shqipëri duhet të ndërmarrin për të përfituar nga procesi i integrimit evropian. Konferenca u zhvillua nën drejtimin...
Rritet numri i punonjësve të huaj në Shqipëri, në cilët sektorë dominojnë?_664b43776d13d.webp

Kërkesa e bizneseve për fuqi punëtore të kualifikuar, në kushtet kur fenomeni i emigracionit në Shqipëri ka ardhur në rritje,  ka bërë që gjatë vitit që lamë pas të konkretizohen disa kontrata me punonjës të huaj. Sipas të dhënave të Inspektoratit Shtetëror të Punës, rritja e...
“Domatja, sa e lirë”/ Fermerët ankohen dhe kërkojnë ndryshimin e politikave bujqësore_664b340787783.jpeg

Ulja e çmimeve të perimeve sidomos domates dhe te kastravecit këtë vit ka dëmtuar shume fermerët. Nurçe Oshafi i cili është një nga bujqit më të vjetër të zonës  së Samatices dhe njëkohësisht dhe grumbullues në vitin 2023 përfundoi ndërtimin e një sërë me vlerë 210 milion lekë...