Arkiva për: "Kulturë"
574 rezultate u gjendën
A flasin bandat për politikë në përgjime?_6651cf3a9ad01.jpeg

Nga Lutfi Dervishi Në dosjen Metamorfoza 2 ku shfaqen figura të njohura të botës se krimit dhe politikës flitet për marrje peng, nxjerrje në pritë, vrasje dhe biznes. Po çfarë  mungon në 240 faqet e akuzës? Mungojnë dialogjet per zgjedhjet dhe komunikimet me politikanët. Nëse themi se...
Sula: Qeveria vendosi të mos u njohë mësuesve më shumë se 20 vite punë_6651cf319f721.jpeg

Selia blu dënoi sot me forcë, “agresionin” siç e cilësoi, që Ministria e Arsimit dhe Sportit ka ndërmarrë ndaj profesionit të mësuesit. Lili Sula, shefe e departamentit të Arsimit në këtë parti, doli me një deklaratë pas udhëzimit më të fundit nga qeveria lidhur me profesionin e...
EURO “Zvicër 2025”/ Trajneri Grima fton 20 futbolliste, Shqipëria kërkon vendin e parë në grup_6651c125ab35c.jpeg

Kombëtarja e vajzave A do të nisë nesër përgatitjet zyrtare për dy ndeshjet kualifikuese të Kampionatit Europian “Zvicër 2025” ndaj Estonisë (31 maj) dhe Luksemburgut (4 qershor). Në kuadër të këtyre dy ndeshjeve mjaft të rëndësishme për vajzat kuqezi, të cilat kërkojnë të pozicionohen...

Rrëfimet e shkrimtarit të njohur Petro Marko, ish-luftëtari i Brigadave Internacionaliste në Luftën e Spanjës dhe i Tiranës, tregon prapaskenat e asaj që njihet si Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe pse Koçi Xoxe urrente Enver Hoxhën?! Porosia e Sejfulla Maleshovës: “Kjo është...
“Klosi do të këndojë ‘o Babo mio’ dhe Damiani me kitarë”, ethet e ahengut të Ramës në Milano_6651b3250b698.png

Nga Agron Gjekmarkaj Lajmi se ahengu qeveritar me protagonist Babo-qeverinë të diele do ja bëj bam në Milano zgjoi një sërë kërshërishë po më shumë se ato zhvillosi rubinetin e xhelozive! Vërtetë në Athinë këndoi Noisi po brenda mazhorancës ka plot vasha e djem zë qëruar që mund...
Mirlinda Karçanaj ia fal Ermal Beqirit 2.8 miliardë lekë për sistemin e lejeve të ndërtimit_6651b31ba8086.png

Biznesmeni Ermal Beqiri dhe Mirlinda Karçanaj, drejtoresha e AKSH-it, janë kthyer në “merimangat” e buxhetit të shtetit, duke tjerrë pa fund rrjetën e tenderave që kushton miliona euro në muaj. Ermal Beqiri është një nga përfituesit më të mëdhenj të tenderave të IT-së nga AKSHI...
Shisnin kokainë dhe heroinë pranë shkollave dhe lokaleve, arrestohen babë e bir në Lushnje_6651b316a8036.jpeg

Dy persona, babë e bir, janë arrestuar nga policia e Lushnjes për drogë. 61 vjeçari dhe i biri 32 vjeç, siguronin drogëra të forta si kokainë dhe heroinë, i përpunonin dhe i ndanin në doza në banesë, me qëllim shitjen në afërsi të shkollave, lokaleve dhe ambienteve të ndryshme. Ata...
Allegri nuk pajtohet me shkarkimin, gati të nisë ‘luftën’ ligjore me Juventusin_665196f2b4ead.jpeg

Massimiliano Allegri nuk është dakord me shkarkimin nga Juventusi, me klubin “bardhezi” që e akuzoi trajnerin italian për sjellje jo korrekte gjatë dhe pas finales së Kupës së Italisë dhe këtë arsye ai do ta hedhë klubin “bardhezi” në gjyq. Trajneri toskan mohoi versionin e Juventus-it,...
Parashikimi i motit, 25 Maj 2024_66517ad538965.jpeg

Si pasojë e kalimit të një sistemi frontal i pasur me lagështirë do të kushtëzojë në territorin shqiptar mot të paqëndrueshëm, ku vranësirat e dendura do të jenë dominonte dhe më të theksuara në zonat veriore dhe veriperëndimore, ku priten edhe rrebeshe të izoluara shiu. Herë pas...
Skënderbeu triumfon ndaj Vllaznisë, por në Conference League shkojnë shkodranët_6650ee3741756.jpeg

Skënderbeu është fitues i takimit për vendin e tretë të renditjes në Kategorinë Superiore, pas triumfit ndaj Vllaznisë në “Final Four”, megjithatë në Conference League do të shkojnë shkodranët. Ekipi korçar bindi me rezultatin 3-2 në “Air Albania”, ndërsa diktoi ritmin gjatë...
“Çmendet” shqiptarja në Itali! Hyn me thikë tek fqinjët dhe masakron nënë e bijë_6650ee3223992.jpeg

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Pavia të Italisë. Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka shkuar në shtëpinë e fqinjëve të saj mbrëmjen e së mëkurës, rreth orës 18:00. Ajo ka gjetur...
Alban Bushi analizon kombëtaren: Mendoj se do i marrim pikë Kroacisë dhe Italisë, besoj te fitorja_6650e025aa282.jpeg

Alban Bushi ka bindjen se Shqipëria mund të bëjë më mirë se në Euro 2016 dhe se ka forcë që në Gjermani 2024, të kalojë grupin. Trajneri i përfaqësueses Shpresa, ka analizuar kuqezinjtë në një intervistë për “Sport Neës”, duke shfaqur bindjen që ka për atë që mund të bëjë...
Çfarë po ndodh? Vetëplagoset me armën e shërbimit punonjësi i Gardës_6650d2172e435.jpeg

Një 28-vjeçar me iniciale F.S punonjës i Gardës është vetëplagosur me armën e shërbimit. I riu, pas ngjarjes ka shkuar në spital për të marrë ndihmë mjekësore. Paraprakisht dyshohet si i riu ka qenë duke pastruar armën dhe gabimisht i është shkrepur. Plumbi i shkrepur e ka kapur në...
Maliqi: Rama shet familjarët e tij për pushtet, jo më Dumanin_6650c4028e49e.png

Drejtuesi politik i Partisë së Lirisë në qarkun e Beratit Lefter Maliqi ka shpërthyer në akuza kundër kryeministrit Edi Rama, teksa tha se ai është ‘koka e krimit’ dhe se çdo gjë në këtë vend është kriminalizuar. Maliqi, i ftuar në Ora News tha se Rama shet edhe familjen e tij për...
A do të futet në politikë dhe kur? Ja si përgjigjet Argita Malltezi_6650b5f38e641.jpeg

Argita Malltezi ka paralajmëruar se do të futet në politikë, nëse e shikon të nevojshme. E pyetur nga gazetarët, ajo tha se shpreson që situata në vend të kalojë në hullitë e ligjshmërisë, ndërsa theksoi se procesi ndaj Sali Berishës është një padrejtësi. “Aktualisht në qëndrojmë...
Do shkarkohet apo jo? KLP vendos për fatin e Alfred Ballës të hënën. Çfarë pritet_6650a7eba9171.jpeg

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvillon në 27 maj një mbledhje ku do të përcaktohet nëse Alfred Balla mund të qëndrojë ose jo në funksionin e kryetarit të KLP-së, pas vendimit të dhënë nga KPA që vendosi nxjerrjen e tij nga sistemi për 15 vite, bazuar në procesin e vetting. Mbledhja...
Deklaratat e Ramës në Himarë, reagon OMONIA: Po përhap urrejtje nacionale, pronat po ua jep…_6650a7e663676.jpeg

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek (OMONIA) akuzon Kryeministrin Edi Rama se po përçan komunitetin dhe po përhap urrejtje nacionale me deklaratat e tij. Reagimi vjen lidhur me deklaratat e Kryeministrit nga Himara, ku shpërndau disa certifikata pronësie. “Janë bërë shumë paudhësi...
Lali Eri u blen biçikleta, drejtori i IMT merr makina me qira 320 MLN lekë_665099d817f62.jpeg

Lali Erit i dalin “dreqtorët” nga shishja, domethënë nuk po i kontrollon më se çfarë bëjnë, nuk di kryetari se çfarë firmosin. Por sot mësuam se as drejtorët nuk shohin më lart nga Lali Eri. Kështu, Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit në Bashkinë Tiranë ka lëshuar bombën e...
Laporta shkarkon Xavi Hernandez_66508bd152961.png

Joan Laporta, president Barcelona, ​​shkoi në “Ciutat Esportiva” për të folur me Xavin dhe për ta informuar për shkarkimin e tij. Klubi i Barçës e konfirmoi zyrtarisht në orën 13:39. Kreu i Barçës mbërriti pak para orës 12 të mesditës, para se të përfundonte seanca e ekipit të...
Tender floriri në Librazhd, Mariglen Disha jep 750 MLN lekë për 2 km rrugë, kontrata pa garë_66508bcb80361.jpeg

Kryetarit të Bashkisë Librazhd, Mariglen Disha, i ka ardhur në dorë një fond i madh prej 750 milionë lekësh dhe me këtë rast e ka skuqur tenderin me shkelje. Më datë 22 maj 2024, Bashkia Librazhd ka zhvilluar tenderin me objekt ‘Sistemim asfaltim i rrugës së fshatit Librazhd-Katund faza...