Arkiva për: "Politikë"
1707 rezultate u gjendën
Basha premton: Me ne Shqipëria turistike do jetë e gjithë shqiptarëve, jo e një grushti oligarkësh_6651c23db547c.jpeg

Në takimin e radhës me grupet e punës dhe ekspertët është diskutuar programi i PD për turizmin. Detaje nga projekti ka dhënë vetë kryetari demokrat Lulzim Basha përmes një postimi, ku shprehet se Partia Demokratike në programin e saj qeverisës do e trajtojë turizmin si një projekt madhor...
Ministri Hasani takim me të rinjtë në MEPJ: Forcimi i angazhimit me rininë, themeli i zhvillimit të një shoqërie demokratike_6651c10e66d8d.jpeg

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, zhvilloi një bashkëbisedim me nxënës të shkollave të mesme, në kuadër të 75 vjetorit të Këshillit të Evropës. Në fjalën e tij përshëndetëse, ministri Hasani theksoi rëndësinë e edukimit për qytetarinë demokratike, teksa...
Takimi i dytë me diasporën, Rama flet të dielën para emigrantëve në Itali_6651c109d4c93.jpeg

Kanë nisur përgatitjet për takimin e kryeministrit Edi Rama me shqiptarët e Italisë. Ai do të zhvillohet në pallatin e lojrave me dorë “Palayamamay” në Milano. Inxhinieri Esat Balla një prej 700 mijë shqiptarëve që jeton në vendin fqinj dhe drejtues i shoqatës “Diaspora 91-19”...
“Nuk jam penduar për marrëveshjen”, Rama pas artikullit në mediat italiane: Ishte një bisedë e bukur miqësie_6651be113744d.webp

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas publikimit të artikullit në median italiane “La Repubblica”. Ai u shpreh se lidhur me marrëveshjen për emigrantët me Italinë nuk ka ndryshuar mendim dhe edhe nëse do ta kthente kohën pas, do ta nënshkruante sërish. Postimi i Ramës: Jo, as ndryshova...
Ku e sheh veten pas dy dekadash? Rama: Një katundar i pabezdisshëm dhe i padukshëm! I gatshëm për ata që kam dëshirë të takoj_6651ba2ed97dc.jpeg

Edi Rama nuk ka ndryshuar plane për të ardhmen e tij. Pasi të mbyllë ciklin politik ka vendosur që të jetojë në fshat me njerëzit që do. Edi Rama: Pas dy dekadash e kam thënë. E shoh veten shumë thjeshtë në katund duke u marrë me shijen e të parit e të dëgjuarit e të folurit, të...
Barometri: SPAK, institucioni më i besueshëm nga qytetarët_6651b56db70c5.jpeg

Institucionet shqiptare në mënyrë të përsëritur janë testuar për besueshmërinë që kanë tek qytetarët. Duke marrë parasysh dinamikat në gjithë sistemin politik shqiptar aktualisht, fokus i veçantë i Barometrit ka qenë SPAK. Në një shkallë nga 0-10 qytetarët janë ftuar të tregojnë...
Asfaltohet rruga “Gjergj Elez Alia” në Astir, Veliaj: Çdo lagje është prioritet_6651b2f997f06.jpeg

Ekipi i mirëmbajtjes së rrugëve në bashkinë e Tiranës ka ndërhyrë këto ditë për rehabilitimin e shtresave asfaltike në disa segmente të rëndësishme rrugore. Kryebashkiaku Veliaj ka publikuar fotot nga puna për asfaltimin e rrugës “Gjergj Elez Alia”, në Astir. Nga rruga “Gjergj...
Rezoluta e parlamentitTabaku: Lufta kundër korrupsionit prioriteti për Shqipërinë dhe opozitën_6651a61d229d4.jpeg

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku komentoi bojkotin e PS në KKIE mbi projektrezolutën e propozuar nga mazhoranca në luftën kundër korrupsionit. Ajo ka argumentuar se mazhoranca nuk ka ndonjë atribut më shumë se sa PD për të drejtuar luftën kundër korrupsionit duke parë situatën aktuale...
Mandati i deputetit drejt skadimit, Berisha do shkojë me turma në parlament_6651995a9c047.png

Ish-kryeministri Berisha ka kërkuar disa herë që ti jepet e drejta kushtetuese për të shkuar në sallën e parlamentit si deputet, ndërkohë që SPAK dhe Gjykatat nuk i kanë dhënë të drejtë. Por burime nga kampi i Berishës tregojnë se edhe pak ditë e mbaron mandati i deputetit të Sali...
Raporti paraprak: rrëzimi i helikopterit me të cilën udhëtonte presidentin iranian, jo i qëllimtë_6651994dd8c7d.png

Në një raport paraprak të ushtrisë iraniane thuhet se deri tani nuk ishte gjetur asnjë provë që të tregojë se rrëzimi i helikopterit me të cilin udhëtonte Presidenti Ebrahim Raisi, ishte vepër e një akti të qëllimtë apo sulmi. Lajmi u njoftua të premten nga mediat shtetërore. Ebrahim...
Meta reciton vargjet e Naim Frashërit, “premtimi” që jep për shqiptarët_665196da8320d.jpeg

Presidenti i Partisë së Lirisë Ilir Meta e ka nisur ditën me aktivitet fizik, duke recituar vargjet e poetit Naim Frashëri. “Shqipëri o jetë gjatë, ty të kemi mëm e atë dhe për ty do të luftojmë derisa të të trashëgojmë”, janë vargjet e poetit të shquar, që i reciton Meta. Videon...
Vuçiç bëri simbolin me 3 gishta, Basha: Sinjal që rajoni nuk do të ketë paqe. Shqipëria të luajë një rol më proaktiv_66517d37bd1f2.jpeg

Lulzim Basha ka komentuar gjestin e bërë nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, të simbolit famëkeq të tre gishtave të përdorur nga ata që shkaktuan krime e genocid në Ballkan, është një sinjal i keq për paqen në rajon. Basha thotë se përballë këtij projekti për “Botën Serbe”,...
Idrizi pro koalicioneve: Duhet një ekip i ri opozitar për të mundur Ramën. Mund të garojmë vetëm_66516f1e3c7b5.jpeg

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi e sheh me skepticizëm realizmin e votës së diasporës për zgjedhjet parlamentare të 2025. Për të dy partitë e mëdha, PS dhe PD i kanë pasur të gjitha mundësitë për të realizuar votën e emigrantëve. “E shoh akoma me skepticizëm, po të duan e bëjnë...
Kryebashkiaku Benet Beci pret ambasadoren japoneze, sisteme fotovoltaike për 2 kopshte në Shkodër_6650e28288a1a.jpeg

Kreu i Bashkisë Shkodër, Benet Beci priti këtë të premte në bashki ambasadoren e Japonisë në Tiranë, Kato Kikuko dhe Përfaqësuesen e Përhershme të UNDP-së, Monica Merino. Vizita u bë pasi u krye dorëzimi i dy sistemeve fotovoltaike diellore të cilat janë vendosur në dy kopshte të...
Begaj dhe presidentja sllovene në Zvërnec! Musar: Shqipëria është zhvilluar, integrimi në BE brenda vitit 2030_6650e27dcc546.jpeg

Presidentja e Sllovenisë, Natasa Pirc Musar bashkë me kreun e shtetit shqiptar, Bajram Begajn vizituan Manastirin e Zvërnecit, si pjesë e turit në disa destinacione turistike. Presidentja sllovene përsëriti qëndrimin se brenda vitit 2030 Shqipëria meriton që të anëtarësohet në Bashkimin...
Sondazh/ Shqiptarët vlerësojnë në shumicë punën e SPAK: 54% pozitivisht, 20.4 negativisht, neutral…!_6650e13cbb3b7.png

Shumica e shqiptarëve në matjet e fundit të “Barometrit” në Euronews Albania kanë vlerësuar pozitivisht punën e SPAK. Të pyetur “Si e vlerësoni punën e SPAK deri më sot?”, 1000 personat e intervistuar janë përgjigjur në masën 54 % se e vlerësojnë pozitivisht punën e SPAK dhe...
KQZ dërgon për hetim kryebashiakun socialist_6650d46d4efdb.jpeg

Komisioni Qendor i Zgjedhjeve, bën me dije se do kërkojë nga Prokuroria e Përgjithshme verifikim të thelluar për kryetarin socialist të Bashkisë Libohovë, Leonard Hide. Ai dyshohet se nuk ka kryer deklarim të saktë në formularin e vetëdeklarimit në kuadër të ligjit për dekriminalizimit....