Arkiva për: "Shëndetësi"
1321 rezultate u gjendën
Të miturit, probleme me dhëmbët! Stomatologët: 84% e fëmijëve nën 5 vjeç kanë nevojë për ndërhyrje dentare_665168433f94f.jpeg

1 në 4 fëmijë në Shqipëri kanë probleme me dhëmbët. Kjo për shkak të kujdesit të ulët të shëndetit oral. Të vegjël dhe të rritur, kujtohen të shkojmë tek dentisti vetëm kanë dhimbje dhe harrojmë kontrollet rutinë. 84% e fëmijëve 5 vjeçarë kanë nevojë për ndërhyrje dentare “Në...
Ju formohen gurët e zi në dhëmbë? Ja si t’i largoni dhe parandaloni formimin e tyre_6651683ee9eed.jpeg

Shumë bakterie dhe mbeturina mund të grumbullohen në dhëmbë nëse higjiena orale nuk është adekuate, duke përfshirë edhe shtresën e zezë, e njohur si tartar. Tartari është pllakë dentare e ngurtësuar që mund të formohet në dhëmbët tuaj, si sipër ashtu edhe poshtë vijës së mishrave...
Mjekët zbulojnë detajet: Ja pse gjithnjë e më shumë të rinj po preken nga kanceri i zorrës së trashë_66516838a086a.png

Ekspertët po shohin një rritje të kancerit të hershëm të zorrës së trashë në mbarë botën, një situatë që ata po përpiqen ta shpjegojnë. Një raport i publikuar nga Shoqata Amerikane e Kancerit në janar konfirmon shqetësimet e tyre dhe tregon se shkalla e kancerit të zorrës së trashë...
Çfarë është dhimbja fantazmë? Habit mjeku i njohur: Më e çuditshmja që kam studiuar_6651683424a19.jpeg

Apostol Vaso, mjeku që është i specializuar në trajtimin e dhimbjeve kronike, shpreh habinë e tij në momentin që nisi të studiojë diçka të veçantë: Dhimbjen fantom, ose siç njihet ndryshe dhimbja fantazëm. Mjeku tregon për “Real People”, se një pacient me këtë dhimbje, jo vetem...
Ky truk i thjeshtë i përditshëm mund të përmirësojë kujtesën tuaj_6651682f74f91.jpeg

Studiuesit shikuan se cilat zakone të përditshme mund të përmirësojnë kujtesën tonë dhe dolën me një shumë të thjeshtë dhe të lehtë. Përveç fjalëkryqeve dhe lojërave të kujtesës, ka gjëra shumë më të thjeshta që mund të bëjmë. Një prej tyre është inhalimi, sipas ekspertëve....
A ndihmon në rënien në peshë kafeja?_665168298c02f.png

Shpesh dëgjojmë, për shembull, se kafeja zvogëlon oreksin dhe ndihmon në humbjen e peshës, ndërsa të tjerë pretendojnë se pirja e kafesë mund të çojë në rritjen e oreksit të tyre, pra efekt të kundërt. Studiuesit nga Laboratori i Biologjisë i Fakultetit të Mjekësisë të Akademisë...
Si dallohen fëmijët që vuajnë nga spektri i autizmit? Ja si përgjigjet terapistja_665168244ec08.png

Terapistja, Eriselda Dyrmishi në një intervistë televizive u shpreh se fëmijët me autizëm nuk kanë fizikish asnjë shenjë dalluese apo karakteristike. Dyrmishi: Autizmi nuk është një sëmundje por është një çrregullim kompleks neurobiologjik i trurit i cili karakterizohet nga disa simpotma...
Mbron zemrën dhe lufton diabetin, zbuloni çfarë i ndodh organizmit tuaj nëse hani një qepë në ditë_6651681fa7022.jpeg

Qepa është një nga perimet më të lashta në të gjithë historinë e njerëzimit. Përdorimi i saj daton plot 3,500 vjet më parë. Për ekspertët, qepa është një ushqim i klasit të parë, dhe jo vetëm për përdorimet në kuzhinë. Qepa kundër sëmundjeve kronike Bashkë me shegët dhe çajin...
Kujdes! Ja cilat janë pijet që ju krijojnë probleme me kolesterolin dhe shëndetin e zemrës_6651681aa2091.jpeg

Pijet industriale të mbushura plot me sheqerna janë kudo dhe konsumohen nga shumica e njerëzve, duke nisur që nga fëmijët e vegjël e deri tek më të moshuarit. Ato janë bërë aq shumë pjesë e jetës së përditshme, pavarësisht efekteve të tyre negative që po zbulohen dita ditës. Studimet...
Vaji i Peshkut bën magji! Ja kur është koha e duhur për ta përdorur_66516813dd69a.png

Marrja e suplementëve të acideve yndyrore omega-3 është e dobishme për shëndetin e organizmit. Megjithatë, përfitimi i të gjitha vlerave është në varësi edhe të kohës se kur këto suplementë duhen marrë. Me kohën nuk nënkuptojmë një orë të caktuar të ditës por më saktë rëndësinë...
6 këshilla se si të përmirësoni shëndetin e syve_6651680f756b8.jpeg

Shëndeti i syve përkeqësohet me kalimin e moshës, e megjithatë kjo nuk do të thotë që ndërhyrja kirurgjikale është alternativa më e mirë për të pasur sy të mprehtë. Ekspertët thonë se njerëzit mund ta përmirësojnë shikimin e tyre në mënyrë krejt natyrale me 6 këshillat e mëposhtme...
Si të vërej një mashkull që është në kushtet e infertilitetit, flet mjekja e njohur_66516808cc1d7.png

Mjekja gjinekologe Edlira Bylykbashi e ftuar në një emision televiziv, u shprehu se infertiliteti te meshkujt është rritur, ku tha se një në 20 meshkuj kanë probleme me lëvizshmërinë, shpejtësinë dhe numrin e spermatozoideve, ndërsa një në 100 meshkuj nuk kanë fare qeliza spermatozoide,...
Pesë ushqimet më të mira për të shëruar dhimbjen e muskujve_6651680209552.png

Dhimbjet e muskujve shpesh janë të lidhura me sforcimet e trupit gjatë ushtrimeve fizike. Në shumë raste të tjera mund të shkaktohen edhe nga një dietë e varfër ushqimore. Prandaj ekspertët rekomandojnë futjen e disa ushqimeve të caktuara në dietën tuaj për të parandaluar çdo dhimbje. Potasiumi...
Pse nuk duhet të flini me ngrohësin ndezur në dhomë_665167fc9a731.jpeg

Ndezja e ngrohësit është gjëja e parë që mund të mendoni kur vijnë ditët e ftohta të dimrit. Por ky veprim mund të ndikojë keq në sistemin imunitar. Nëse flini me ngrohës ndezur gjatë gjithë natës, do të jeni më të prirur për t’u prekur nga infeksionet dhe sëmundje të tjera. Fikja...
Sa kafe duhet të pini për të humbur në peshë? Studimi që vërteton vetitë e kafes_665167f7a3e1d.jpeg

Një studim i kryer nga hulumtuesit në Shkollën e Shëndetit Publik Harvard T.H. Chan ka zbuluar se konsumi i katër filxhanëve të kafesë çdo ditë mund të ulë përqindjen e yndyrës në trup rreth 4%. Ky studim, i kryer përgjatë 24 javëve me pjesëmarrjen e 126 të rriturve me mbipeshë që...
“Ndaloni pirjen e duhanit sa më shpejt të jetë e mundur”, Ja një arsye tjetër për ta lënë duhanin_665167f2b2066.jpeg

Pirja e duhanit është aq e dëmshme për trupin, saqë ndryshon sistemin imunitar të një personi, duke i lënë ata të prekshëm ndaj më shumë sëmundjeve dhe infeksioneve edhe vite pasi ata e kanë lënë duhanin, zbuloi një studim i ri. Megjithëse normat e pirjes së duhanit kanë rënë që...
Çfarë i ndodh organizmit nëse e teproni me bukën_665167ed58613.png

Buka është padyshim e mrekullueshme në shije dhe në shqisa por sa i përket shëndetit jo dhe aq. Buka është e para prej së cilës një person që dëshiron të humbasë në peshë, duhet të heqë dorë. Nga ana tjetër teprimi me bukën shoqërohet me pasoja në organizëm, të cilat do t’i...
Dhimbja e kokës dhe mungesa e përqendrimit gjatë agjërimit, nëse ndiqni këto metoda në syfyr dhe iftar mund t’i shmangni ato probleme lehtësisht_665167e72d2ef.png

Muaji i Ramazanit është një kohë e veçantë për reflektim dhe vetë-përmirësim për të gjithë ata që agjërojnë. Është e rëndësishme që të ushqehemi shëndetshëm dhe të zgjedhim ushqimet për të pasur një agjërim sa më të lehtë, shkruan ClevelandClinicAbuDhabi.ae. Duke qenë...
E keni ditur! Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse agjëroni për të paktën tre ditë_665167e1f41ad.jpeg

Agjërimi gjatë muajit të Ramazanit mund të sjellë shumë përfitime në aspektin e shëndetit fizik dhe mendor. Duke respektuar agjërimin gjatë ditës, trupi merr pushim nga tretja e vazhdueshme, gjë që mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit metabolik dhe promovimin e shëndetit...
E keni ditur! Uji i tepërt e dëmton shëndetin tonë, ja sasi e rekomanduar ditore për të plotësuar nevojat trupore_665167dce3bca.jpeg

Uji përbën 45-57% të peshës së trupit tonë. Ai luan një rol jetik në shëndetin e zemrës, menaxhimin e peshës, performancën sportive dhe funksionin e trurit. Studimet tregojnë se pirja e shumë ujit mund të ketë shumë përfitime për shëndetin tuaj. Sa sasi ujë është i mirë për ne? Nuk...