Arkiva për: "Teknologji"
163 rezultate u gjendën
Në telefonin tuaj iPhone ndizet papritur një dritë e vogël portokalli ose e gjelbër, zbuloni kuptimin e saj_664e44d586725.webp

Ju ka shkuar ndonjëherë në mend se çfarë fshihet pas pikës së gjelbër dhe portokalli në telefonin tuaj iPhone? Mund të keni vënë re se shfaqen krejt papritur, por në fakt ka një arsye për këtë. Apple thotë se janë një paralajmërim. Dritëzat lajmërojnë ndezjen e mikrofonit ose...
TikTok nuk i lejon më përdoruesit të promovojnë ilaçe për humbjen e peshës_664c90e70d04f.jpeg

TikTok është një platformë e mediave sociale me shumë ndikim dhe prej disa kohësh është dëshmuar jashtëzakonisht popullor me ata që janë të interesuar të marrin ilaçe, për të humbur peshë. Por duket se kompania ka vendosur të godasë videot promovuese dhe ka lëshuar rregulla të reja...
Një lëvizje e syve kontrollon iPhone, risitë e Apple, një çmenduri_66476706aae29.png

Apple po projekton tendencat më të fundit të teknologjisë që synon të ndihmojë përdoruesit të angazhohen me “softwer-in” e saj në mënyra të reja. Gjiganti i teknologjisë njofton se veçoritë e reja do të jenë të aksesueshme në një sërë aplikacionesh, duke përfshirë Apple Music,...
BE heton kompaninë “Meta” lidhur me shqetësimet për mbrojtjen e fëmijëve_664669e872f95.jpeg

Komisioni Evropian njoftoi sot se ka hapur hetimet ndaj kompanisë “Meta” lidhur me shqetësimet për mbrojtjen e fëmijëve në lidhje me platformat e saj Facebook dhe Instagram. “Hetimet kanë të bëjnë me shqetësimet se dy platformat mund të shfrytëzojnë dobësitë dhe mungesën e përvojës...
Pa prisni pak/ Një rrjet i ri social gati të hyjë në treg, synon të rinjtë_664356658adba.webp

Një rrjet i ri social që synon popullsinë më të re, Nospace, do të laçohet në qershor të këtij viti, shkruan “Business Insider”. Ata e quajnë veten “rrjeti social më social” sepse thonë se prioriteti i tyre është ndërveprimi mes përdoruesve, sesa publikimi i përmbajtjes virale....
Shfaq probleme çipi që u vendos për herë të parë në kafkën e njeriut_663e3a96233af.jpeg

Neuralink, kompania amerikane neuroteknologjike e themeluar nga Elon Musk, njoftoi se çipi që ata vendosën për herë të parë në kafkën e një personi filloi të ndahej nga truri. Sipas deklaratës me shkrim të bërë në faqen e internetit të Neuralink, sasia e të dhënave që procesori dhe...
U-21/ Shqipëria në garë për të pritur finalet e EURO 2027. FSHF dorëzon kandidaturën në UEFA_663ca3d9ea2af.jpeg

Pas organizimit të suksesshëm të finales së parë të UEFA Conference League në Tiranë në vitin 2022, dhe fitimit të së drejtës për të organizuar finalet e Kampionatit Europian 2025 për grupmoshën U-17, FSHF kërkon të organizojë një tjetër event madhor të futbollit europian. Shqipëria...
Tubimi te Bashkia, policia arreston një protestues_663c97165559c.jpeg

Policia e Tiranës njoftoi këtë të enjte arrestimin e një prej protestuesve që ka qenë pjesë e tubimit për dorëheqjen dhe arrestimin e Erion Veliajt. “Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë, në lidhje me aktet e dhunshme të ushtruara gjatë dy protestave të fundit, përpara Bashkisë Tiranë,...
Ndryshimet e fundit të WhatsApp zemërojnë përdoruesit_663c967ceb305.jpeg

WhatsApp krijoi pakënaqësi te përdoruesit së fundmi, pas disa ndryshimeve të bëra në aplikacion. Gjiganti i teknologjisë i bëri shkronjat e mëdha në etiketat e saj “Online” dhe “Typing”. Por më pas i tërhoqi me shpejtësi modifikimin pasi u përball me kritika të forta në mediat...
Biden paralajmëron Izraelin: Nëse pushtoi Rafahun, do të ndalojmë furnizimin me bomba e predha_663c961eba177.jpeg

Presidenti i SHBA, Joe Biden, ka paralajmëruar Izraelin se SHBA do të ndalojë furnizimin me disa armë nëse nis një operacion të madh të tokësor në Rafah të Gazës. Ai shtoi se do të vazhdojë të sigurohet që Izraeli të jetë i sigurt. “E kam bërë të qartë se nëse ata shkojnë në...
A do ketë marrëveshje të dytë me Ramën? Përgjigjet Basha_663c9540838e2.jpeg

Kreu i partisë demokraitke zyrtarë ka dal në një deklarat për gazetarët ditën e sotme, pak para nisjes së seancës plenare. I pyetur nësë do këmi një marrëveshje të dytë midis tij dhe Ramës, Basha u shpreh se: “Ndryshe nga hënë, dielli, toka dhe kalendarët e tjera, politika duhet...
Alarmante! 891 të mitur u proceduan penalisht vitin e kaluar, shifrat në rritje vit pas viti_663c952d41d94.jpeg

Gjatë vitit të kaluar 891 të mitur u proceduan penalisht për krime, kryesisht mbi të rinjtë rëndojnë krimet si vjedhje, autorë të dyshuar për vrasje, përdorim të lëndëve narkotike, shantazhe dhe drejtim të automjetit pa leje. Nësë do të bënim një krahasim me vtet e kaluara, shohim...
Veliaj si Rama: Ne jemi të korruptuar, po unë jam i pastër_663c8710cd175.jpeg

Në një fjalim të stërzgjatur në mbledhjen me deputetë dhe ministra dy ditë më parë, kryeministri Edi Rama pranoi se korrupsioni është një problem thelbësor në qeverisjen e tij. Megjithatë, ai vetë u distancua duke u shprehur se është “i pastër” dhe pretendoi se nuk ka si të jetë...
Ishte apo jo “offside”? Muller: Këto gjëra ndodhin në Madrid_663c7a7c3f946.jpeg

Thomas Müller bëri deklarata të forta pas eliminimit të Bayern Munchen nga Real Madrid. Gjermani kujtoi episode të tjera polemika që kanë ndodhur në ndeshjet mes këtyre dy ekipeve. “Kur luan kundër Realit gjithmonë ndodhin gjëra të çuditshme. Fatkeqësisht, këto gjëra ndodhin shumë...
Bie nga lartësia, humbet jetën punëtori_663c79090492c.png

Në ngjarje e rëndë është regjistruar mëngjesin e ditës së sotme në Shëngjin, ku një punëtor ndërtimi ka rënë nga pallati ku ishte duke punuar dhe si pasoj ka gjetur vdekjen. Policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe ka nisur hetimet në lidhje me këtë aksident në punë, ku fatkeqësisht...
“Anësori më tha më fal, gabova”, De Ligt shpërthen ndaj arbitrave pas dramës në Madrid_663c79022e59b.png

Matthijs de Ligt zbulon se çfarë i tha drejtuesi i linjës pasi flamuri i tij i gabuar ia mohoi Bayern Munich golin e vonuar të barazimit kundër Real Madridit në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve. Mbrojtësi holandez Matthijs de Ligt si protagonist i episodit final të ndeshjes në Madrid,...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se disa shtete anëtare të Këshillit të Evropës kanë kërkuar që Kosova të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Gjatë një bisede me gazetarë, Escobar tha se çështja e Asociacionit...
Ana e errët e inteligjencës artificiale, si ndikon në rritjen e krimeve kibernetike_663bfa480bd08.jpeg

Krimi kibernetik po evoluon me shpejtësi falë inteligjencës artificiale. Sot, kriminelët kibernetikë po synojnë qytetarët dhe bizneset në mbarë botën me teknika të sofistikuara dhe mashtrime të vështira për t’u zbuluar që mund të mashtrojnë edhe drejtuesit me përvojë. Në nivel global,...
Paralajmëron Rusia: Rrezik i jashtëzakonshëm nëse NATO çon trupa në Ukrainë_663beda6be6ee.jpeg

Rusia tha se dërgimi i trupave të NATO-s në Ukrainë potencialisht do të përbënte një rrezik të madh, duke shtuar se Moska po vëzhgon me kujdes një peticion ukrainas për një ndërhyrje të tillë. Peticioni, i publikuar në ueb-faqen e presidentit të Ukrainës, thuhet se Ukraina duhet t’i...
Berisha: Revolta dhe zemërimi i popullit do të bjerë me forcën më të madhe mbi Erion Veliajn_663bd1abce119.png

Në fjalën e tij gjatë tubimit të përnatshëm, kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u ndal tek skandali i kompanisë ‘5D’ në bashkinë e Tiranës. Berisha tha se, për të vjedhur 100 për qind paratë, bashkia e Tiranë rrafshoi pallate dhe banesa vetëm e vetëm që kompania ‘5D’...