Katër civilë të plagosur nga bombardimet ruse në Nikopol

Sipas të dhënave të përditësuara, katër civilë janë plagosur në bombardimet ruse në Nikopol të rajonit Dnipropetrovsk.

Deklarata përkatëse u bë nga Kreu i Këshillit Rajonal të Dnipropetrovsk, Mykola Lukashuk në Telegram.

“Sipas të dhënave të përditësuara, në granatimin e sotëm të komunitetit Chervonohryhorivka nga pushtuesit rusë, i cili ndodhet në rrethin e Nikopolit, katër civilë janë lënduar. Dy burra, 68 dhe 73 vjeç, një vajzë 19 dhe një grua 69 vjeçe”, ka shkruar Lukashuk.

Sipas tij, të gjithë kanë marrë lëndime nga predha. Tre persona janë dërguar në spital dhe njëri prej tyre ndodhet në gjendje kritike për jetën.

Predhat ruse shkaktuan dëme në pesë shtëpi banimi, ndërtesa shtëpiake dhe një tubacion gazi.

Sipas Lukashuk, ndërprerjet e planifikuara kanë filluar në rajonin e Dnipropetrovsk për të stabilizuar sistemin energjetik sot. Disa komunitete kanë mbetur pa energji elektrike.

Lexo me shume