Këshillë për të gjitha amvisat, vendosni një gjethe dafine në lavatriçe, efekti do t’ju magjepsë

Ju ndoshta po pyesni veten se çfarë mund të bëjë një gjethe dafine për t’u larë. Efekti i kësaj gjetheje në veshje është disi i ndryshëm, por po aq interesant. Shumë njerëz nuk e kanë idenë se gjethet e dafinës mund të ndihmojnë në ruajtjen e rrobave me ngjyrë dhe t’i kthejnë ato në ngjyrën e tyre origjinale.

Gjethet e dafinës mund t’i vendosni direkt në lavatriçe, por do të keni një efekt shumë më të mirë nëse i vendosni në një legen me ujë dhe më pas i lagni rrobat e lyera. Në varësi të sasisë së rrobave, merrni disa duzinë gjethe dafine dhe vendosini në ujë.

Kur uji të ftohet pak, pas 20-30 minutash lagni rrobat në të dhe lëreni të qëndrojë për disa orë. Mund t’i përzieni herë pas here me dorë për një efekt më të mirë. Më pas shtrëngojini mirë rrobat dhe lajini si zakonisht në lavatriçe ose me dorë.

Ky truk funksionon më së miri me veshjet e bardha. Këtu, nëse gjethja e dafinës nuk ju ndihmon, ka disa mënyra të tjera që mund të provoni. Njëra prej tyre është vendosja e dy lugëve kripë në lavatriçe. Prej kohësh përdoret për të larë perdet dhe mbulesat e tavolinës, pasi largonte në mënyrë efektive njollat ​​dhe i kthente ato në ngjyrën e bardhë si bora. Mund të përdoret me sukses për pëlhura me ngjyra. Më pas do të ringjallë ngjyrën dhe do ta parandalojë zbehjen e saj.

Është mirë të dini se gjethja e dafinës nuk është e vetmja erëz që funksionon mirë në banjë. Piperi gjithashtu funksionon mirë para se të zbehet dhe të njollosë rrobat në lavatriçe. Është një mënyrë e vjetër natyrore që ia vlen të dihet. Është e rëndësishme që të mund të përdoret si për pëlhura të bardha ashtu edhe për ato me ngjyra. Por ende nuk ka mbaruar.

Nëse ju pëlqen të vishni rroba të zeza dhe të errëta, provoni të shtoni kafe ose çaj në rrobat tuaja. Ky truk i thjeshtë dhe miqësor ndaj mjedisit do t’ju lejojë të shijoni errësirën intensive të rrobave tuaja të preferuara. Mjafton të derdhni një çerek gote çaj të fortë ose kafe në dhomën e larjes. Kjo pije ka një ngjyrë shumë intensive dhe do të parandalojë zbehjen e rrobave tuaja. Do të veprojë si një ngjyrë natyrale. Vetëm sigurohuni që të keni vetëm gjëra të zeza dhe të errëta në kazan./abcnews.al

Lexo me shume