Këshilltari i Erdogan: Një takim mes Zelenskyyt dhe Putin është i pamundur për momentin

Një takim midis presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij ukrainas Vladimir Zelensky nuk është ende i mundur, megjithëse propozimi i liderit turk Rexhep Taip Erdogan për të organizuar bisedimet e tyre në vendin e tij mbetet në fuqi, tha kryekëshilltari i presidentit turk Ibrahim Kalin.

“Propozimi i presidentit tonë është ende në tavolinë”, theksoi Kalin.

Sipas Tass, Kalin tha se pas vendimit për të mbajtur referendume në republikat Popullore të Donetsk dhe Lugansk, si dhe në rajonet Zaporozhye dhe Kherson, Putin e shikon këtë perspektivë negativisht dhe pala ukrainase nga ana e saj tha “se nuk do të negociojë deri në fund të aneksimit”.

“Turqia është i vetmi vend që bën përpjekje për një zgjidhje paqësore në Ukrainë,” shtoi Kalin, duke shprehur mendimin se konflikti në Ukrainë ka të ngjarë të zvarritet.

Erdogan ka sugjeruar vazhdimisht Turqinë si një platformë për bisedimet mes presidentëve të Rusisë dhe Ukrainës. Zgjidhja e krizës ukrainase dhe misioni ndërmjetësues i Ankarasë në këtë proces u diskutua në një takim mes Erdoganit dhe Putinit në Astana më 13 tetor.

Lexo me shume