Komisioni i BE: Shishet e vodkës dërguar Berlusconit nga Putin për ditëlindjen e tij, shkelën sanksionet

20 shishet e vodkës dërguar ish-liderit italian Silvio Berlusconi si dhuratë për ditëlindje nga presidenti rus Vladimir Putin shkelin sanksionet e vendosura pas pushtimit të Ukrainës, ka thënë Komisioni i BE-së.

Ish-kryeministri Berlusconi, partia e të cilit Forza Italia pritet të jetë anëtare e qeverisë së re të koalicionit të Italisë, shkaktoi polemika këtë javë kur tha se ishte përsëri në kontakt me Putinin dhe se kohët e fundit kishte shkëmbyer “letra të ëmbla” me të.
“Për ditëlindjen time ai më dërgoi 20 shishe vodka dhe një letër shumë të ëmbël,” u tha Berlusconi, i cili mbushi 86 vjeç muajin e kaluar, ligjvënësve të dhomës së tij të ulët, sipas audios të lëshuar nga agjencia e lajmeve LaPresse.

Një paketë sanksionesh e BE-së e rënë dakord në prill zgjati një ndalim importi për mallrat ruse për të përfshirë pije alkoolike, përfshirë vodka, tha një zëdhënës i Komisionit në një deklaratë, duke shtuar se nuk kishte përjashtime për dhuratat.
Megjithatë, u takon vendeve anëtare të BE-së që të zbatojnë sanksionet, thanë ata, dhe nuk ishte menjëherë e qartë nëse do të ndërmerrej ndonjë veprim për të ndjekur çështjen nga autoritetet italiane.
Në përgjigje të komenteve të raportuara të Berlusconit për Putinin dhe luftën në Ukrainë, Giorgia Meloni, e cila pritet të jetë kryeministrja e ardhshme e Italisë, tha të mërkurën se qeveria e saj e re do të ishte pro NATO-s dhe plotësisht pjesë e Evropës.

Top ChannelLexo me shume