Kreta u “mbyt”! Çfarë tregojnë të dhënat e Observatorit Kombëtar të Athinës, aeroporti i Heraklionit kthehet në “liqen”

GREQI – Moti i keq vijon pasditen e së shtunës, me reshje të dendura shiu që janë regjistruar në pjesët lindore kontinentale dhe kryesisht në Kretë.

Përmbytjet katastrofike kanë goditur Heraklion në orët e paradites të së shtunës, ku një person ka humbur jetën dhe 2 të tjerë rezultojnë të zhdukur, pasi automjetet e tyre u përfshinë nga ujërat e përrenjve të vrullshëm gjatë një përmbytjeje.

Probleme të shumta ka edhe në Kretën Lindore, ku stacionet e rrjetit të Observatorit Kombëtar të Athinës, regjistrojnë sasi ditore të reshjeve mbi 100 mm, pra afërsisht 1/3 e sasisë së shiut që regjistrohet zakonisht çdo vit.

Harta e mëposhtme tregon probabilitetin e reshjeve bazuar në vëzhgimet satelitore dhe pikat e kuqe tregojnë stacionet e rrjetit të Observatorit Kombëtar të Athinës/meteo.gr që kanë regjistruar reshje shiu në orën 12:10 të ditës së shtunë 15/10, gjatë intensitetit maksimal të reshjet.

imazh001-1

Grafiku i mëposhtëm tregon shpërndarjen e lartësisë së shiut në Kretë dhe 8 lartësitë më të larta të shiut të regjistruara në Kretë deri në orën 17:00 pasdite të së shtunës 15/10*:

imazh002-1

Të mëdha janë fatkeqësitë e ndodhura në Paliokastro dhe Ligari të bashkisë Malevizio për shkak të motit të keq vdekjeprurës.

Kalimi i motit të keq nuk la asgjë…qëndrim me rrugët që ktheheshin në lumenj ndërsa në të njëjtën kohë detet u frynë dhe dolën në breg.

lygaria-kakokairia

Shumë makina u përfshinë nga ujërat e vrullshme dhe përfunduan në det.

 

Aeroporti i Heraklionit u kthye në një… liqen të gjerë për shkak të motit të keq vdekjeprurës që goditi sot gjithë unitetin rajonal.

Sipas informacioneve të cretapost, aeroporti “Nikos Kazantzakis”, për shkak të përmbytjes, ka pezulluar linjat e tij, me pasojë nuk do të ketë nisje apo mbërritje deri rreth orës 3 pasdite.

 

“Zonat e aeroportit ndërkombëtar janë përmbytur dhe duhen pastruar menjëherë, ” tha më parë shefi i aeroportit, Giorgos Pliakas, duke folur për cretapost.

Jashtë, zonat ku autobusët presin për të marrë turistët u shndërruan në një liqen të gjerë, ndërsa në të njëjtën kohë brenda pistës situata ishte tragjike.

Në të njëjtën kohë, zona e mbërritjeve është përmbytur, ndërsa dëme janë shkaktuar edhe në zonën ku merren bagazhet.


Vlen të theksohet se pas orës 16 ka nisur gradualisht funksionimi i aeroportit.

/abcnews.al/

Lexo me shume