Krijohen për Halloween kostume si Jeffrey Dahmer, reagon e revoltuar nëna e një prej viktimave

Në rast se nuk e dini kush është Jeffrey Dahmer, fillimisht na tregoni se si e keni bërë këtë, ai është një nga vrasësit serialë më të famshëm. Historia e tij u kthye në serial këtë vit dhe transmetohet në Netflix. Vrasjet e tij të tmerrshme kanë mahnitur audiencën në mbarë botën, duke e bërë serialin e këtij viti me Evan Peters një nga më të njohurit e Netflix.

Një nga viktimat e Dahmer i ashtuquajturi kanibal i Milwaukee, ishte Toni. Shirley Hughes, nëna e Tonit, tha se kostumet e reja të Halloween në formën e vrasësit janë shqetësuese dhe shkaktojnë shumë trauma në familjet e viktimave.

Çështja shkaktoi reagime në Twitter me disa përdorues që sulmuan Netflix për rikthimin e historisë së vrasësit në lajme me serialin “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story” dhe dokumentarin me intervistat e tij të regjistruara. Shirley Hughes ka thënë tashmë se gjërat nuk ndodhën ashtu siç i portretizon seriali i Netflix.

“Unë nuk e kuptoj se si e bëjnë këtë,” tha 85-vjeçari për prodhimin e Netflix. “Nuk e kuptoj si i përdorin emrat tanë dhe i tregojnë këto gjëra”. Kostumi i Dahmer përfshin syzet e tij të njohura, një parukë bionde dhe një këmishë me mëngë të shkurtra.

Seriali i Netflix ka frymëzuar gjithashtu një kanadez, i cili shet artikujt e vrasësit në internet.

Megjithatë, shumë po paralajmërojnë njerëzit që të mos e zgjedhin këtë kostum për Halloween pasi nuk është aspak qesharak dhe nuk i përshtatet frymës së festës. Kujtohet se Jeffrey Dahmer vrau dhe më pas hëngri pjesë të trupave të 17 djemve dhe burrave midis viteve 1978 dhe 1991, kur u arrestua nga autoritetet.

Ai u dënua me burgim të përjetshëm dhe më pas u vra nga një i burgosur tjetër në vitin 1994 brenda një burgu të Wisconsin. Në të njëjtën kohë, seriali i Netflix “Monster: The Jeffrey Dahmer Story” është bërë seriali i dytë në gjuhën angleze në historinë e platformës, i cili është ndjekur nga më shumë njerëz./abcnews.al

Lexo me shume