Kryeministri i ri i Britanisë? Rishi Sunak shpall zyrtarisht kandidaturën

Britania e Madhe është në kërkim të një kryeministri të ri, pasi Liz Truss dha dorëheqjen pas 45 ditëve qëndrim në atë post.

Rishi Sunak ka njoftuar ofertën e tij për t’u bërë udhëheqësi dhe kryeministri i ardhshëm konservator.

Ish-kancelari është paraqitur për herë të dytë brenda pak muajsh pas dorëheqjes së jashtëzakonshme të Truss.

Lexo me shume