Kundërofensiva e Ukrainës, Rusia tërheq oficerët nga Kherson

Rusia ka tërhequr oficerët e saj në qytetin Kherson, të aneksuar nga Rusia përtej lumit Dnieper, në pritje të një avancimi të trupave ukrainase.

Për të vonuar kundërsulmin e Ukrainës, ndërsa rusët përfundonin tërheqjen e tyre, Moska ka lënë disa forca të sapomobilizuara dhe papërvojë në anën tjetër të lumit.

Lëvizjet e trupave vjen pasi ushtria ukrainase tha se forcat e saj kanë vazhduar kundërofensivat e tyre në rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia.

Të shtunën, autoritetet e vendosura nga Rusia në Ukrainë, u thanë të gjithë banorëve të Khersonit që të largoheshin menjëherë përpara kundërofensivës ukrainase për të rimarrë qytetin.

Kirill Stremousov, nënkryetari i administratës rajonale të mbështetur nga Rusia në Kherson, tha se mbi 20,000 civilë ishin evakuuar deri më tani.

Rusia ka marrë në kontroll Khersonin që në ditët e para të fillimit të luftës.

/abcnews.al

Lexo me shume