Lis Truss shkarkon pas 38 ditëve punë ministrin e Financave

Kwasi Kwarteng është shkarkuar si ministër i Financave, pas 38 ditësh në këtë post.

Që kur kryeministrja britanike Lis Truss njoftoi se do t’i drejtohej popullit pa ministrin në krah, u rritën dyshimet mbi fatin e Kwarteng.

Ish-ministri ka kritikuar publikisht këtë javë qeverinë, duke ngritur zërin për krizën dhe inflacionin. Kjo dyshohet të jetë arsyeja e shkarkimit, ndërsa ende nuk dihet kush do t zëvendësojë./albeu.com

Vijon…

Lexo me shume