Lorenzo Fontana zgjidhet kryetar i Parlamentit italian

Lorenzo Fontana zgjidhet kryetar i Parlamentit italian. Fontana mori 222 vota.

Ai është presidenti i gjashtëmbëdhjetë dhe anëtari i dytë i Lidhjes që mban postin e tretë të shtetit, pas Veronica Pivetti. Giorgia Meloni shprehet e kënaqur.

Sipas burimeve të Partisë Demokratike, për të festuar zgjedhjen e Fontanas “i pari që feston është Vladimir Putin”.

Për Matteo Salvinin, “Fontana do të jetë në gjendje të përfaqësojë të gjithë”. Lideri i Ligës, pra, thotë se është i sigurt se qendra e djathtë do t’i bashkohet konsultimeve në Quirinale: është “e qartë dhe e sigurt”. Në fjalimin e inaugurimit Lorenzo Fontana foli për autonominë, për Papa Françeskun dhe Sergio Mattarella.

Mattarella pret presidentin e ri të Dhomës, Fontana “Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella, priti pasdite në Quirinale kryetarin e ri të Dhomës së Deputetëve, i nderuari Lorenzo Fontana”, kështu deklaroi Presidenca në një shënim.

PD, hipoteza Zan zv.president “anti-Fontana” Si përgjigje ndaj zgjedhjes së legistit Lorenzo Fontana-s në krye të Dhomës,në PD ka dalë hipoteza e vendosjes si zëvendëspresident një profil diametralisht të kundërt dhe të kundërshtuar me atë të ultra-konservatorit venecian, Alessandro Zan, kampion i të drejtave të komuniteti Lgbtq + dhe babai i projektligjit kundër homotransfobisë (i pa miratuar kurrë, por gjithmonë i pretenduar nga ta).

Lollobrigida: Urime dhe suksese për Fontanën “Urime më të mira për presidentin e ri të Dhomës së Deputetëve, Lorenzo Fontana. Jam i sigurt se do ta mbulojë këtë rol me përgjegjësi dhe paanshmëri. Zgjedhja e tij në krye të Montecitorio konfirmon se qendra e djathtë, falë edhe një konfrontimi të vazhdueshëm mes partive të koalicionit, synon të punojë së bashku për të përballuar të gjitha sfidat e kësaj legjislature të rëndësishme”. Kështu deklaroi kreu i grupit të Vëllezërve të Italisë në dhomë, Francesco Lollobrigida.

“Përjashtoj 3000% që nuk e mbështesim qeverinë Meloni, këtu ka një vend për të shpëtuar, mos të bëjmë shaka”. Kështu ka thënë senatori i Fi Maurizio Gasparri.

Salvini: Qendra e djathtë e kombinuar me konsultimet, “është e qartë” Për Matteo Salvinin qendra e djathtë do të shkojë së bashku me konsultimet në Quirinale, është “e qartë dhe e sigurt”. Duke folur për zgjedhjen e Lorenzo Fontana-s, kreu i Lega-s shpjegon se “më në fund po kalojmë nga fjalët në vepra. Sigurisht që është një ndryshim ritmi, regjistri kulturor në lidhje me presidencën e Boldrinit dhe Ficos, quhet demokraci”. Për Salvinin “Lorenzo Fontana do të jetë në gjendje të përfaqësojë të gjitha dhe të gjithë”.

Meloni: Italianët na kërkojnë të mos humbim kohë “Italianët na kërkojnë përgjigje të menjëhershme dhe të mos humbim kohë”. Kështu deklaroi kryetarha e “Fratelli d’Italia”, Giorgia Meloni, duke nënvizuar se shpallja e Lorenzo Fontana-s në Dhomë “konfirmon se ne duam të punojmë në këtë drejtim. Vëllezërit e Italisë e votuan me bindje dhe jemi të sigurt se ai do të jetë në gjendje ta plotësojë këtë rol prestigjioz, me ndjenjën e institucioneve, ekuilibrit dhe paanshmërisë”.

Burimet nga Pd: “Putini feston për zgjedhjen e Fontanës” Për zgjedhjen e Fontana-s “i pari që feston është Vladimir Putin, pavarësisht nga vazhdimësia e shumëpërfolur dhe ndryshimi i gjoja i moderuar i thënë nga disa komentues”. Kështu deklaruan burime të Partisë Demokratike, duke nënvizuar se “e vërteta është se një zhvendosje e mëtejshme shqetësuese djathtas ka ndodhur mes ditës së djeshme dhe të sotme, shumë e parashikueshme edhe para votimit”.

Në parlament pankarta kundër Fontanës: “Jo presidentit homofobik” Sapo nisi votimi i katërt për zgjedhjen e Kryetarit të Dhomës, disa deputetë të Partisë Demokratike dhe të së majtës, përfshirë Alessandro Zan, kanë vendosur një pankartë të madhe me fjalët “Jo një presidenti homofobik pro Putinit”. Referenca është për Lorenzo Fontana della Lega, mbi të cilin votat e shumicës së qendrës së djathtë duhet të konvergojnë. Presidenti i përkohshëm Ettore Rosato kërkoi që të hiqej banderola.

 

Lexo me shume