Lufta informative e Rusisë kundër Perëndimit

Nga Jack Detch, Foreign Policy

Rusia po kryen operacione të vazhdueshme në Europë, të dizanjuara për të minuar mbështetjen perëndimore për Ukrainën në një përpjekje për të ndryshuar kursin e luftës që ka ndryshuar në mënyrë vendimtare në favor të Kievit gjatë muajit të kaluar.

Përpjekja përfshin një fushatë përmes kanaleve në gjuhën ruse ose të mbështetura nga Rusia në Europë, si dhe ndikimin e politikanëve dashamirës, ​​sipas zyrtarëve.

Është pjesë e një strategjie të shumëanshme nga Kremlini për të përdorur  rritjen e  çmimeve të energjisë para dimrit për të thyer unitetin që është formuar falë mbështetjes perëndimore, raporton abcnews.al.

“Ata do të vazhdojnë këto operacione të ndikimit rus në shoqëritë perëndimore,” u tha gazetarëve të martën Tuuli Duneton, nënsekretari i Estonisë për politikën e mbrojtjes, pasi shefi i saj, Hanno Pevkur, u takua me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së Lloyd Austin.

“Ata gjithmonë do të përpiqen të ndikojnë tek politikëbërësit, njerëz nga shoqëria, nga media, nga parlamenti.”

Duneton u kërkoi zyrtarëve të inteligjencës perëndimore të qëndrojnë vigjilentë për operacionet ruse që përfshijnë ndërhyrjen politike nga agjentët e Kremlinit për të mbështetur kandidatët në zgjedhjet europiane që mund të shihen si dashamirës ndaj Moskës.

Kandidatët e ekstremit të djathtë kanë fituar në të gjithë Europën, me Tubimin Kombëtar të Francës që ka fituar 8.5% në sondazhet presidenciale nga pesë vite më parë; populistja e krahut të djathtë Giorgia Meloni, e cila ka lavdëruar liderët fashistë në të kaluarën, duke marrë pushtetin në Itali në shtator; dhe trazirat politike në Britaninë e pas-Brexit-it që vazhdojnë të lënë një hapësirë për të djathtën ekstreme në skajet më perëndimore të Europës.

“Duke pasur parasysh dimrin e vështirë me të cilin do të përballen shoqëritë perëndimore, ne gjithashtu besojmë se ato do të dyfishojnë përpjekjet e tyre në mënyrë që të përpiqen të manipulojnë shoqëri të ndryshme dhe të përpiqen të kërkojnë persona të ndryshëm që mund të kenë ndikim për të përçarë ato shoqëri dhe për të prishur këtë unitet perëndimor.”

Bashkimi Europian ka qenë prej kohësh i vetëdijshëm për luftën informative të Rusisë  në Perëndim, që daton që nga aneksimi i paligjshëm i Krimesë në 2014.

Ai ka zbuluar rreth 6,000 raste të dezinformatave që synojnë Ukrainën për një vit. Natyra e dezinformimit rus ndaj Ukrainës ishte gjithmonë “mjaft gjenocidale”, tha Jakub Kalensky, i cili më parë drejtoi ekipin e Task Forcës Lindore StratCom të Bashkimit Europian për dezinformimin.

“Nëse do të kishim kushtuar vëmendje, nuk do të habiteshim aq shumë nga ajo që po ndodh.”

Që nga pushtimi i plotë i vendit në shkurt, zyrtarët thanë se Rusia ka ndërmarrë më shumë hapa për të përdorur diplomatët për të rritur propagandën dhe për të nxitur mbështetjen për partitë e ekstremit të djathtë.

Ata po përpiqeshin jo vetëm të fitonin simpatizues në mesin e partive politike; ata po kërkonin në mënyrë aktive informatorë për shërbimet e inteligjencës. Shtetet europiane kanë synuar të godasin ambasadat e mëdha të Kremlinit që kanë përdorur oficerët e inteligjencës për të shkaktuar telashe politike, tha Stano.

Bashkimi Europian ka punuar me platformat e mediave sociale për të bllokuar simpatizantët rusë dhe madje ka sanksionuar mediat shtetërore RT dhe Sputnik.

Miliarderi dhe ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi, i cili do t’i bashkohet qeverisë së koalicionit të ekstremit të djathtë të Melonit, ka lavdëruar  presidentin rus Vladimir Putin dhe ka fajësuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, ku sipas tij ai ka detyruar Rusinë të pushtojë Ukrainën.

Në ditët e para të pushtimit rus, u vu re një ndryshim midis llogarive të mediave sociale të njohura për promovimin e dezinformatave, pasi ato kaluan shumë shpejt nga përhapja e gënjeshtrave për COVID-19 në përhapjen e gënjeshtrave për luftën në Ukrainë.

Diçka e tillë u dokumentua në një raport nga Observatori Europian i Mediave Digjitale, një qendër për kontrolluesit e fakteve dhe ekspertët e dezinformimit në kontinent.

“Edhe pse ne nuk e dimë se kush është përgjegjës për krijimin dhe përhapjen e lajmeve të rreme për Ukrainën në radhë të parë, është fakt se shumica e tyre favorizojnë interesat e Rusisë dhe ndjekin elementët kryesorë të propagandës së saj”, përfundon raporti.

Bashkimi Europian iu përgjigj shumë shpejtë pushtimit rus të Ukrainës, duke miratuar 3 paketa sanksionesh në ditët e para të luftës, ndërkohë që pati një mbështetje të madhe për refugjatët ukrainas në mesin e publikut.

Por ekspertët kanë paralajmëruar se Putini ka të ngjarë të besojë se koha është në anën e tij, ndërsa ai kërkon të lodhë vendosmërinë e Perëndimit.

Një sondazh i opinionit në vendet e Europës Qendrore dhe Lindore i kryer nga Globsec – një institut kërkimi me bazë në Bratislavë, Sllovaki  zbuloi se një e katërta e rumunëve dhe bullgarëve besojnë se Perëndimi ishte përgjegjës për fillimin e luftës duke provokuar Rusinë, ndërsa rreth 30 për qind e sllovakëve ishin dakord.

Atribuimi i shkakut dhe pasojës kur bëhet fjalë për opinionin publik është sfidues. Por Kalensky, tani një anëtar i lartë i Këshillit Atlantik, ia atribuon atë dezinformimit rus. “Fakti që ne kemi 30 për qind të sllovakëve që besojnë se Perëndimi është përgjegjës për luftën në Ukrainë, ky nuk është rezultat i propagandës gjashtëmujore.

Ky është rezultati i të paktën tetë viteve të fundit”, tha ai.

Europa dhe, në një farë mase, Shtetet e Bashkuara po përballen me probleme energjetike këtë dimër.

Shumë vende europiane janë tashmë të lëkundur në mbështetjen e tyre për Ukrainën dhe republikanët që janë gati të jenë në kryre të Dhomës të Përfaqësuesve të SHBA-së kanë sinjalizuar tashmë se ata do të tërheqin mbështetjen për kombin ukrainas.

Ndërsa Rusia ka kërkuar të përdorë dërgesat e energjisë në Europë si armë, duke i drejtuar thikën qeverive që mbështesin Ukrainën, ajo ka përdorur gjithashtu video pothuajse të vazhdueshme në RT dhe faqet konservatore të mediave sociale për të dhënë mesazhin që europianët nuk do të jenë në gjendje të ngrohin për shkak të mungesës së gazit rus.

“Ata po na shtynin, po na shantazhojnë”, tha Stano.

Megjithëse shumë republikanë të lartë, si udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell, kanë deklaruar publikisht se janë të prirur të vazhdojnë mbështetjen ushtarake amerikane për Ukrainën, të tjerë si kreu i pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve Kevin McCarthy kanë premtuar pikërisht të kundërtën.

“Unë nuk shoh lodhje nga lufta për momentin, por edhe një herë, ne duhet të kuptojmë se lufta në Ukrainë, padyshim për disa njerëz, është vetëm një konflikt midis të tjerëve,” tha Pevkur, ministri estonez i mbrojtjes.

“Ne kemi një konflikt në Armeni dhe Azerbajxhan, kemi konflikt në Kinë dhe Tajvan, dhe kemi shumë e shumë konflikte në Lindjen e Mesme ose Afrikë, dhe lufta e Rusisë është vetëm një nga konfliktet. Por na takon ne që të mos lejojmë që kjo të ndodhë.

Duhet të jemi të qartë këtu se kjo është në të vërtetë ndryshe dhe po ndodh në Evropën e shekullit të 21-të”.

Të dy dhomat e Kongresit miratuan paketën e rëndësishme të ndihmës prej 40 miliardë dollarësh të Shtëpisë së Bardhë për Ukrainën në maj, me gati 60 vota kundër të republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve.

“Nëse dëgjoni kandidatët që përmendin Ukrainën më shpesh në ekosistemin politik të SHBA-së, ata janë kundër Ukrainës,”  tha Bret Schafer, një anëtar i lartë dhe kreu i Aleancës për Sigurimin e Demokracisë.

“Ata kanë dëshmuar gjithmonë se janë mjaft të aftë për të gjetur disa bashkëudhëtarë si majtas dhe djathtas,” shtoi ai.

/abcnews.al

Lexo me shume