Lufta në Gaza, OKB: Rreth 450,000 qytetarë janë shpërngulur nga shtëpitë e tyre në Rafah_6643d696ed87f.png

Lufta në Gaza, OKB: Rreth 450,000 qytetarë janë shpërngulur nga shtëpitë e tyre në Rafah

Pothuajse 450,000 palestinezë janë larguar nga Rafah gjatë javës së kaluar, thotë OKB-ja.
“Njerëzit përballen me lodhje të vazhdueshme, uri dhe frikë,” paralajmëroi agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë.
Ushtria izraelite thotë se po vazhdon “operacionet kundër objektivave terroriste” në lindje të qytetit, ku më shumë se një milion njerëz ishin strehuar, shkruan BBC.
Operacionet e reja izraelite në veri të Gazës kanë zhvendosur gjithashtu 100,000 njerëz të tjerë.
Trupat izraelite janë kthyer në zonat e Zeitun dhe Jabalia, ku ushtria thotë se Hamasi është rigrupuar vetëm pesë muaj pasi pretendoi se kishte çmontuar batalionet lokale të grupit.
Ushtria urdhëroi civilët të evakuonin Rafahun lindor dhe Jabalia për sigurinë e tyre përpara se të fillonin sulmet, por totali i të zhvendosurve ditët e fundit është i barabartë me pothuajse një të katërtën e popullsisë së Gazës, 2.3 milionë.

Izraeli filloi operacionin ushtarak për të shkatërruar Hamasin në përgjigje të sulmit ndërkufitar të grupit në Izraelin jugor më 7 tetor, gjatë të cilit rreth 1200 njerëz u vranë dhe 252 të tjerë u morën peng.

Më shumë se 35,170 njerëz janë vrarë në Gaza që atëherë, duke përfshirë 82 në 24 orët e fundit, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit të drejtuar nga Hamasi.
Të martën në mëngjes, Unrwa postoi disa foto që tregonin rrugët bosh në Rafah, të cilat ishin të mbushura me tenda dhe strehimore të improvizuara përpara fillimit të operacionit izraelit më 6 maj./vizionplus.tv/ 

Burimi