Lufta në Ukrainë – Biden paralajmëron drejtpërdrejt Putinin: As mos e mendo përdorimin e armëve bërthamore

Nga niveli më i lartë, ai i presidentit amerikan, erdhi paralajmërimi për Rusinë që as të mos mendojë përdorimin e armëve bërthamore në frontin e luftës në Ukrainë .

Në deklaratat e tij të martën, Joe Biden theksoi se do të ishte një “gabim jashtëzakonisht i rëndë” çdo sulm me armë bërthamore në det të hapur , pra ato të destinuara për frontin e luftës.

“Nuk mund të garantoj se do të jenë provokuese. Nuk e di. Por do të jetë një gabim shumë i rëndë”, u tha ai gazetarëve.

Ditët e fundit Moska ka lënë të kuptohet në më shumë se një rast se Ukraina po përgatitet të përdorë një “bombë të pistë” (një lloj arme bërthamore) dhe të fajësojë Rusinë. Kievi i mohon akuzat dhe i atribuon ato me propagandë nga autoritetet ruse.

“Sipas informacioneve që kemi, dy organizata ukrainase kanë udhëzime specifike për të ndërtuar të ashtuquajturën ‘bombë e pistë’. Puna e tyre ka hyrë në fazën përfundimtare ”, tha të hënën gjeneralmajor Igor Kirillov, përgjegjës për substancat radioaktive, produktet biologjike dhe kimike të ushtrisë ruse.

Siç tha ai, “qëllimi i këtij provokimi është të akuzojë Rusinë për përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë në Ukrainë dhe në këtë mënyrë të nisë një fushatë të fortë anti-ruse në botë”, tha ai, duke vlerësuar se Kievi kryesisht dëshiron të “frikësojë popullsinë lokale. dhe të rrisë fluksin e refugjatëve nëpër Evropë”.

Megjithatë, SHBA dhe NATO nuk shohin shenja se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore.

Ndërkohë, Moska ka informuar Uashingtonin për një stërvitje të afërt të forcave të saj bërthamore , konfirmoi Pentagoni amerikan të martën, pa dhënë detaje. Stërvitja pritet të përfshijë lëshimin e raketave balistike.

“SHBA-ja është informuar dhe, siç e kemi theksuar më parë, kjo është një stërvitje rutinë vjetore nga Rusia ,” tha zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brigade Patrick Ryder. “Prandaj, në këtë drejtim, Rusia është në përputhje me detyrimet e saj për të kontrolluar arsenalin e saj dhe angazhimet e saj në lidhje me njoftime të tilla për arsye transparence,” shtoi ai.

Lexo me shume