Makinë me ndarje sekrete për transport kokaine, pranga shqiptarit dhe italianit

Mbi 100 gram kokainë të fshehura në dorezën e një makine.

Rreth 6 mijë euro cach të gjetura poshtë disa rrobave në një makinë tjetër.

Në prangat e karabinierëve ranë një shqiptar dhe një italian, të dy drejtuesit e makinave.

Ata u arrestuan nga karabinierët e Fabrianos (Ankona)  me akuzën e trafikut të drogës.

Të dy u transferuan në burgun Montacuto në dispozicion të organeve të drejtësisë.

Pasi të dilte në treg droga do të kishte sjellë rreth 90 mijë euro të ardhura.

Ushtria e Nucleo Operativo dhe Radiomobile, gjatë natës së kaluar, arrestoi 30-vjeçarin shqiptar me banim jashtë rajonit dhe një 40-vjeçar italian me banim në Marche por jo në provincën e Ankonës, i njohur për policia.

Të dy, secili me makinën e tyre, u kapën pranë daljes Fabriano Ovest, pranë kufirit midis Umbria dhe Marche.

Qëndrimi i dyshimtë i njërit prej tyre dhe nervozizmi i shoferit tjetër kanë bërë që ushtarakët të thellojnë kontrollin në të dyja automjetet.

Në makinën që drejtohej nga 30-vjeçari, në sediljen e pasme poshtë disa rrobave, kishte mbi 6 mijë euro cash, sipas hetuesve, të ardhura të pjesshme nga shkëmbimi i drogës.

Në makinë u zbulua edhe një zgavër sekrete, ndoshta e përdorur për të fshehur drogën, e cila mund të aktivizohet përmes një procedure komplekse me automjetin në lëvizje.

Në automjetin e 40-vjeçarit italian u gjetën më shumë se 100 gramë kokainë.

Shqiptarit iu sekuestrua droga, tre celularë, një shufër precize dhe automjeti./Abcnews.al/

Lexo me shume