Marrëveshja e grurit skadon muajin e ardhshëm/ Ministri ukrainas: Eksportet do të vazhdojnë

Marrëveshja e drithërave të Detit të Zi do të vazhdojë edhe pas 22 nëntorit, u shpreh të dielën ministri ukrainas i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov.

Kubrakov i bëri këto komente gjatë një takimi me ministrin turk të Mbrojtjes Hulusi Akar në Stamboll. Ato vijnë pasi zyrtarët rusë, përfshirë presidentin Vladimir Putin, hodhën dyshime mbi të ardhmen e marrëveshjes këtë javë.
“Palët pjesëmarrëse të Nismës – OKB-ja, Turqia dhe Ukraina – shprehën gatishmërinë e tyre për të vazhduar punën dhe siguruan përpjekje maksimale për zbatimin e suksesshëm të saj. Nuk ka dyshim se korridori i grurit do të vazhdojë të funksionojë pas 22 nëntorit”, tha Kubrakov.

Ministri theksoi gjithashtu rëndësinë e inspektimeve më të shpejta të anijeve nga Qendra e Përbashkët Koordinuese.
Kjo lejon “një rritje të konsiderueshme të vëllimit të eksporteve të grurit në vendet e Afrikës, Azisë dhe Evropës dhe parandalon formimin e radhëve të inspektimit,” tha ai.
Një anëtar i ekuipazhit përgatit një analizë gruri për anëtarët e Qendrës së Përbashkët të Koordinimit në bordin e “Nord Vind” që vjen nga Ukraina dhe është ankoruar në Stamboll, Turqi, më 11 tetor.
Një anëtar i ekuipazhit përgatit një analizë gruri për anëtarët e Qendrës së Përbashkët të Koordinimit në bordin e “Nord Vind” që vjen nga Ukraina dhe u ankorua në Stamboll, Turqi, më 11 tetor.
Iniciativa për grurin e Detit të Zi – e cila u ndërmjetësua nga OKB-ja dhe Turqia – u nënshkrua nga përfaqësues nga Rusia dhe Ukraina në korrik.
Marrëveshja përfundoi pesë muaj bllokadë ruse, duke lejuar anijet që transportonin grurë nga portet ukrainase në Odesa të lundrojnë në një korridor të sigurt përmes Detit të Zi, duke ndihmuar në zbutjen e mungesës globale të ushqimit.
Kubrakov tha se pothuajse 7.7 milion ton produkte bujqësore janë eksportuar që nga fillimi i nismës, e cila “ka stabilizuar çmimet e ushqimeve dhe ka kundërshtuar kërcënimin e urisë globale”.
Rusia hedh dyshime: Genadi Gatilov, ambasadori i Rusisë në OKB në Gjenevë, tha këtë javë se Rusia mund të largohet nga marrëveshja, sipas Reuters . Më vonë, Putin peshoi , duke thënë se Moska do të mbyllte korridoret e eksportit nëse ato përdoren për të kryer “sulme terroriste”.

Top ChannelLexo me shume