Mbi 35 mijë palestinezë të vdekur nga sulmet izraelite, Shtëpia e Bardhë: Në Gaza nuk po bëhet gjenocid!_66431301b36f3.jpeg

Mbi 35 mijë palestinezë të vdekur nga sulmet izraelite, Shtëpia e Bardhë: Në Gaza nuk po bëhet gjenocid!

Këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan tha të hënën se administrata e presidentit Joe Biden nuk i sheh si gjenocid vrasjet e palestinezëve në Gaza nga Izraeli në luftën me Hamasin, shkruan Reuters.
Sullivan tha se Shtetet e Bashkuara duan ta shohin Hamasin të mundur. Ai tha gjithashtu se palestinezët e kapur në mes të luftës ishin në “ferr” dhe se një operacion i madh ushtarak nga Izraeli në Rafah do të ishte një gabim.
“Ne nuk besojmë se ajo që po ndodh në Gaza është një gjenocid. Ne kemi qenë të vendosur duke e refuzuar atë propozim”, u tha Sullivan gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.
Sullivan shprehu shqetësim në lidhje me raportet e kolonëve izraelitë që sulmonin një autokolonë ndihmash humanitare për në kalimin Erez në veri të Gazës, incidenti i dytë i tillë në më pak se një javë.
“Është një zemërim total që ka njerëz që sulmojnë dhe plaçkisin këto autokolona. Është një sjellje krejtësisht e papranueshme”, tha Sullivan.
Biden, i cili kandidon për rizgjedhje këtë vit, është përballur me kritika të rënda nga mbështetësit e tij brenda vendit për mbështetjen e tij ndaj Izraelit; disa nga ata kritikë kanë akuzuar Izraelin për kryerjen e gjenocidit. Më shumë se 35,000 palestinezë në Gaza kanë vdekur, sipas zyrtarëve shëndetësorë të Gazës.
Biden ka kërkuar të ndikojë në qasjen e kryeministrit Benjamin Netanyahu ndaj luftës, tha Sullivan, “por Izraeli është një komb sovran dhe demokratik që në fund i merr vendimet e veta”, shtoi ai.
“Kryeministri nuk duhet të përgjigjet para nesh. Ai duhet t’i përgjigjet popullit izraelit”, tha Sullivan
 

Burimi