Mbreti Charles tregon efektet anësore të trajtimit kundër kancerit_66432dd445b1a.jpeg

Mbreti Charles tregon efektet anësore të trajtimit kundër kancerit

Mbreti Charles III po përjeton efekte anësore të trajtimit të tij kunder kancerit.
Monarku zbuloi se humbi sensin e shijes gjatë një vizite në Middle Wallop, Hampshire, Angli, të hënën, për The Independent. Një veteran i ushtrisë britanike i quajtur Aaron Mapplebeck i tha Charles se ai humbi ndjenjën e shijes gjatë trajtimit të kancerit vitin e kaluar. Charles u përgjigj se e njëjta gjë i ndodhi edhe atij.
Mbreti mësoi për diagnozën e tij në shkurt pasi iu nënshtrua një procedure për një prostatë të zgjeruar. Atje, mjekët zbuluan “një çështje të veçantë shqetësuese” që kërkonte trajtim.
Charles foli për betejën e tij me kancerin vetëm disa ditë pasi doli publikisht me lajmin.
“Dëshiroj të shpreh falënderimet e mia më të përzemërta për mesazhet e shumta dhe urimet e mira që kam marrë ditët e fundit,” tha ai në një mesazh të lëshuar nga Buckingham Palace më 10 shkurt. “Si të gjithë ata që janë prekur nga kanceri , mendime të tilla dashamirëse janë ngushëllimi dhe inkurajimi më i madh.”
Së bashku me betejën e tij me kancerin, Charles është perfolur per dramën në lidhje me marrëdhënien me djalin e tij më të vogël, Princin Harry. Harry u kthye në Londër javën e kaluar për të festuar 10 vjetorin e Lojërave Invictus. Ka pasur raporte kontradiktore për arsyen se pse baba e bir nuk u panë në Britaninë e Madhe.
Burime pranë Harry-t pretenduan se Charles zgjodhi të mos e shihte djalin e tij gjatë udhëtimit. Megjithatë, kjo u kundërshtua nga miqtë e Charles. Ata gjithashtu pretenduan se ai i ofroi Harry të qëndronte në një rezidencë mbretërore, por Harry dyshohet se refuzoi ftesën e babait të tij dhe qëndroi në një hotel për udhëtimin tre-ditor.

Burimi