Mësoni se sa kafe duhet të pini gjatë shtatzënisë

Asgjë nuk e kalon atë gllënjkën e parë të kafesë në mëngjes. Para shtatzënisë, filxhani i parë i kafesë, çajit ose pijeve freskuese ndihmoi në fillimin e ditës tuaj.

Tani që po prisni një bebe, a është e sigurt të pini kafeinë apo duhet ta ndaloni kategorikisht? Mjekja Monica Svets ka folur nëse është apo jo e sigurt të pini kafeinë gjatë shtatzënisë dhe si mund të ndikojë tek fëmija juaj.

Nëse jeni shtatzënë, Organizata Amerikane e Shtatzënësisë rekomandon që të kufizoni marrjen e kafeinës në 200 mg në ditë dhe kjo përfshin edhe ushqimin me kafeinë.

Por si e dini nëse po arrini kufirin tuaj?

1 kanaçe pije freskuese: 40 mg.

1 filxhan çaj: 75 mg.

1 filxhan kafe e çastit: 100 mg.

1 filxhan kafe e filtruar: 140 mg.

Çokollatë: 31 mg.

Një filxhan kafe pa kafeinë: 12 mg.

Një filxhan çokollatë të nxehtë: 9 mg.

“Sigurohuni që t’i tregoni mjekut tuaj se sa kafeinë pini, në mënyrë që ata t’ju ndihmojnë të shkoni drejt nivelit të duhur të marrjes së kafeinës,” thotë Dr. Svets.

A do të ndikojë kafeina në shtatzëninë dhe fëmijën tim?

Gjatë shtatzënisë, mund të duhet më shumë kohë që trupi juaj të përthithë kafeinën. Kjo do të thotë që ju mund të keni kafeinë në qarkullimin e gjakut për një kohë pasi të keni pirë kafe ose pije të tjera me kafeinë.

Një studim zbuloi se sasia e kafeinës së gëlltitur gjatë shtatzënisë nuk do të kishte efekt në gjumin e foshnjës gjatë tre muajve të parë të jetës së tyre.

Studiuesit në Universitetin e Pelotas panë fëmijët e gati 900 grave që konsumuan kafeinë gjatë shtatzënisë. Ata zbuluan se konsumimi i kafeinës gjatë shtatzënisë nuk ndikoi në gjumin e foshnjës së tyre gjatë tre muajve të parë. Ata vunë re gjithashtu gratë që konsumonin kafeinë dhe ushqeheshin me gji dhe gjetën rezultate të ngjashme.

Mirëpo kur bëhet fjalë për ushqyerjen me gji, është e mundur që fëmija juaj të ndjejë efektet e kafeinës.

Lexo me shume