Ministri i ri i Jashtëm italian mban telefonatën e parë me homologun e tij ukrainas

Ministri i Jashtëm i sapoemëruar italian, Antonio Tajani, zhvilloi bisedën e parë telefonike me homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba.

“Vlerësoj që Antonio Tajani mbajti me mua telefonatën e tij të parë si ministri i ri i Jashtëm i Italisë. Një shenjë e qartë e prioriteteve të qeverisë së re,” shkroi Kuleba në Telegram.

Kuleba i uroi gjithashtu homologut të tij italian të gjithë suksesin në përpjekjet e tij dhe theksoi se prioriteti më i lartë i Ukrainës tani është të marrë me shpejtësi sistemet e mbrojtjes ajrore.

Kryetarja e partisë “Vëllezërit e Italisë”, 45-vjeçarja Giorgia Meloni, bëri betimin zyrtar të kreut të qeverisë italiane më 22 tetor, duke u bërë kryeministrja e parë femër në historinë e vendit.

Presidenti Volodymyr Zelensky uroi që qeveria e re italiane t’i përgjigjet me sukses të gjitha sfidave aktuale dhe shprehu shpresën për bashkëpunim të frytshëm dypalësh.

Lexo me shume