Mitsotakis bisedime me Erdogan sot në Turqi, çfarë pritet_6643227c77ccf.png

Mitsotakis bisedime me Erdogan sot në Turqi, çfarë pritet

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis do të vizitojë Turqinë të hënën për bisedime me presidentin turk Tajip Erdogan, me qëllim ruajtjen e momentit pozitiv të arritur në marrëdhëniet dypalëshe në muajt e fundit, pavarësisht problemeve të vazhdueshme midis fqinjëve. Turqia dhe Greqia, aleatë të NATO-s dhe armiq historikë, kanë qenë prej kohësh në mosmarrëveshje për çështjet, duke përfshirë kufijtë detarë, burimet e energjisë në Mesdheun lindor, fluturimet mbi detin Egje dhe Qipron e ndarë etnikisht .
Pas vitesh tensionesh që i sollën të dy në prag konflikti, Ankaraja dhe Athina filluan të ndërmarrin hapa të profilit të lartë për të përmirësuar lidhjet e tyre në vitet e fundit, veçanërisht vitin e kaluar.
Një burim diplomatik turk tha se Erdogan dhe Mitsotakis do të diskutojnë gjatë vizitës së së hënës çështje nga teknologjia, turizmi dhe lidhjet ekonomike deri te kundër terrorizmi dhe emigracioni, duke shtuar se do të formohet gjithashtu një “Këshill i Përbashkët Biznesi” për të bashkuar njerëzit e biznesit turq dhe grek.
Erdogan vizitoi Athinën dhjetorin e kaluar në atë që ai e përshkroi si një epokë të re. Të dy vendet nënshkruan “Deklaratën e Athinës”, që synon të vendosë bazën për një udhërrëfyes për rifillimin e lidhjeve të tensionuara prej kohësh. Ata ranë dakord të rrisin tregtinë, të mbajnë kanalet e komunikimit të hapura, të ndërmarrin masa ushtarake të ndërtimit të besimit për të ulur tensionet dhe të punojnë për problemet që i kanë mbajtur të ndarë, domethënë në detin Egje.
 
j.l./ dita

Burimi