NASA sjell fotot nga anija kozmike Lucy, Toka dhe Hëna nga një distancë prej 890,000 miljesh

NASA ka sjellë së fundmi disa foto të Tokës dhe satelitit të saj natyror, Hënës. Fotot në fjalë janë marrë nga anija kozmike Lucy fundjavën e kaluar.

Lucy është misioni i parë për të eksploruar asteroidët trojanë të Jupiterit, një popullsi e lashtë e “fosileve” yjore që rrotullohen rreth Diellit në të njëjtën distancë me Jupiterin.

Për të arritur këta asteroidë të largët, Lucy duhet të orbitojë të paktën tre herë rreth Tokës. /abcnews.al/

Lexo me shume