NATO paralajmëron Rusinë: Mos përdorni “bombën e pistë” si pretekst për përshkallëzim konflikti

NATO ka thënë se Rusia nuk duhet të përshkallëzojë konfliktin në Ukrainë me pretendime të rreme se Kievi po planifikon të lëshojë një të ashtuquajtur “bombë të pistë”.

Jens Stoltenberg, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, tha pas akuzave të përsëritura të Moskës se Ukraina mund të vendoste një armë të tillë, duke shkaktuar frikë se Rusia mund ta përdorte një dhe të fajësonte Kievin.

“Aleatët e NATO-s e kundërshtojnë këtë pretendim. Rusia nuk duhet ta përdorë atë si pretekst për përshkallëzim. Ne mbetemi të palëkundur në mbështetjen tonë për Ukrainën”, shkroi ai në Twitter.

Kremlini ka pretenduar se Ukraina është në “fazat përfundimtare” të zhvillimit të një bombe të pistë, një pretendim i hedhur poshtë fuqishëm nga Kievi. /abcnews.al

Lexo me shume